
Вапно – речовина з високою реакційною здатністю, але її роль у сільському господарстві, будівництві та інших галузях важко переоцінити. Як зробити вапно корисним для садівництва, але при цьому безпечним для людини?
Як безпечно приготувати розчин вапна
Побілка дерев у саду вапном – перевірений, ефективний та економічний метод захисту рослин. Цей метод дозволяє захистити дерева від багатьох проблем, зокрема:
- Проникнення шкідників та хвороботворних мікроорганізмів під кору.
- Розтріскування кори взимку через перепади температури.
- Сонячних опіків взимку, коли бувають відлиги.
- Гризунів. Кора, покрита шаром вапна, стає для них неїстівною.
Вапно отримують шляхом випалу карбонатних гірських порід. В результаті виходить негашене вапно, яке може зберігатися довго. Але в такому вигляді воно ще небезпечне для дерев, тому потребує гасіння. У продажу можна знайти гашене вапно, але воно не довго зберігається. Досвідчені садівники переконані, що найкращий ефект дає свіжоприготовлена суміш.
Гашене вапно, або гідроксид кальцію, реагує з атмосферним вуглекислим газом, перетворюючись на карбонат кальцію (крейду). Саме тому свіжоприготовлений розчин найефективніший. Зберігати його краще в герметично закритій ємності.
Як підготуватися до гасіння вапна
Початківці-садівники часто уникають використання вапна через незнання тонкощів роботи з ним. Насправді, достатньо дотримуватися простих правил безпеки.
Процес гасіння простий: вапно акуратно змішують з водою. Але реакція відбувається з виділенням тепла, що може призвести до опіків шкіри, очей та дихальних шляхів. Тому нехтувати правилами безпеки не варто:
- Гасити вапно рекомендується в добре провітрюваному приміщенні, а ще краще – на свіжому повітрі. Важливо вибирати безвітряну погоду, щоб уникнути вдихання агресивних парів та опіків дихальних шляхів.
- Заздалегідь підготуйте засоби захисту: міцні гумові рукавички, захисні окуляри, респіратор та щільний робочий одяг, який захищатиме всі ділянки тіла.
- Для гасіння потрібна велика ємність, об’єм розчину не повинен перевищувати дві третини її об’єму.
- Використовуйте для гасіння металеву або капронову ємність. Пластикові відра та каструлі можуть розплавитися. Металевий посуд повинен бути без іржі.
Знадобиться також довга дерев’яна палиця для розмішування суміші та кришка, щоб накрити посуд при розбризкуванні.
Як правильно гасити вапно
В залежності від пропорцій вапна та води отримують різні види гашеного вапна:
- Пушонка – з рівної кількості інгредієнтів.
- Вапняне тісто – зі співвідношенням 1:1,5.
- Вапняне молоко – пропорція 1:3.
Сам процес гасіння вапна виконуйте в наступній послідовності:
- Подрібнене негашене вапно помістіть у підготовлену ємність.
- Тонкою цівкою вливайте воду, постійно помішуючи суміш для рівномірності.
- Коли вапно змішається з водою, може початися бурхлива реакція, схожа на кипіння з розбризкуванням. Температура суміші може досягати 150–200 °С. Така реакція триває приблизно 20–30 хвилин.
- При сильному розбризкуванні накрийте ємність кришкою.
- Коли реакція припиниться, перемішайте суміш та залиште настоюватися не менше 24 годин.
Після цього гашене вапно можна розводити і використовувати для побілки дерев.

Розчини вапна для побілки дерев з різними добавками
Гашене вапно можна розводити до різної консистенції. Це залежить від обраного способу побілки дерев:
- Для розпилення розчин має бути рідким.
- Для побілки пензлем – густіше, консистенції сметани. Перевірити можна за допомогою палиці: при зануренні в розчин вона має рівномірно забарвитися.
Експерти журналу «Захист і карантин рослин» попереджають: якщо перевищити концентрацію вапна, кора молодих дерев може «згоріти», обвиснувши клаптями. Для додаткового захисту або лікувального ефекту готуйте розчини з різними добавками.
Клейкі розчини вапна
Щоб побілка трималася довше під дощем, її можна зробити більш клейкою. Для цього використовуйте клейстер з борошна, глину, свіжий коров’як або спеціальний клей. Така суміш добре заповнить всі тріщини в корі дерев. Базовий розчин: в 10 літрах води розчиніть 2,5 кг пушонки. Потім додавайте один із компонентів:
- Клейстер. Для його приготування розведіть у теплій воді (1,5 л) близько 300 г борошна, помішуючи, доводьте до кипіння. Побілка буде не тільки міцнішою, а й білішою.
- Глина або свіжий коров’як. В базовий розчин додайте 1 кг глини або коров’яку.
- Обойний (50–75 г) або столярний (100–120 г) клей. Розчин з клеєм особливо ефективний для обробки старих дерев з нерівною корою.

З мідним купоросом
Автор книги «Велика енциклопедія дачника» радить проводити побілку садових дерев восени. Це захистить їх від сонячних опіків взимку, коли сонце особливо активне, а також від морозобійних тріщин. Автор підказує, що особливо ефективним виявиться розчин гашеного вапна з мідним купоросом.
Мідний купорос (300 г) спочатку слід розчинити в невеликій кількості теплої води, потім додати в базову суміш для побілки і ретельно перемішати. Ця речовина ефективно бореться з пліснявою та грибком.
Побілка дерев інколи допомагає у боротьбі з важкими хворобами фруктових дерев, наприклад, з раком. Таке дослідження провели вчені, і воно показало ефективність. Вони обробляли кору хворих дерев механічно, потім лікарськими препаратами, а потім – побілкою.
Досвідчені садівники використовують такий ефективний засіб захисту дерев, як побілка гашеним вапном. Скористайтеся їх порадами, щоб ця робота була безпечною для вас та вашого саду.