Догляд за полуницею після збору врожаю: корисні поради

Уход за клубникой после сбора урожая: полезные советы
Уход за клубникой после сбора урожая: Unsplash/Sarah Janes

Клубничные грядки требуют внимания и ухода до поздней осени.

Если после сбора урожая о клубнике забывают, в следующем сезоне ягод не будет.

Изучайте рекомендации Галины Кизимы, Павла Траннуа, Николая Звонарева и планируйте мероприятия по уходу за клубникой на летний период.

Щоб мати гарний врожай полуниць наступного року, не забувайте про грядки навіть після збору ягід. Літній догляд за полуницями – це запорука рясного плодоношення в майбутньому сезоні. Ігнорування догляду після плодоношення може призвести до значного зниження врожаю або його повної відсутності. Правильний догляд передбачає комплекс заходів, спрямованих на відновлення сил рослини та підготовку до зимівлі.

Общие советы по летнему уходу за клубникой

Клубника относится к ранним ягодам, которые созревают в мае–июне.

Только ремонтантные сорта могут давать урожай 2 раза в сезон.

Ягоды собирают в течение 2–4 недель, а потом наступает время летнего ухода за клубничными грядками.

Полуниця – одна з перших ягід, яка радує нас своїм смаком навесні. Більшість сортів полуниці плодоносять в травні-червні. Ремонтантні сорти є виключенням, вони здатні давати два врожаї за сезон. Після закінчення збору ягід, який триває від двох до чотирьох тижнів, настає важливий етап догляду за полуничними грядками влітку, який передбачає особливі заходи, що сприяють відновленню рослин.

Как ухаживать за клубникой летом?

В летние месяцы уход планируют так, чтобы заложить новые плантации и подготовить отплодоносившие растения к дальнейшей успешной зимовке.

В комплекс мероприятий включают полив, подкормку, прополку, обрезку, пересадку клубники.

Последовательность работ зависит от погодных условий и сортовых особенностей клубники.

Догляд за полуницею влітку вимагає системного підходу та планування. Основна мета літнього догляду – це не тільки підтримка існуючих рослин, а й підготовка нових насаджень. До комплексу обов’язкових робіт входять: регулярний полив, внесення поживних речовин, видалення бур’янів, обрізка зайвих пагонів та, за потреби, пересадка рослин на нові місця. Черговість виконання цих робіт визначається погодними умовами та специфікою кожного сорту полуниці. Важливо враховувати індивідуальні потреби рослин, щоб забезпечити їх здоровий ріст та підготувати до успішної зимівлі.

Почему важно правильно ухаживать за клубникой после плодоношения?

Наращивание новых листьев возможно только после правильной обрезки и очистки куста.

Если этим не заняться летом, клубничные грядки зарастут сплошным ковром, а в следующем сезоне ягоды мельчают и потеряют вкусовые качества.

Ослабленные растения не готовы к зимовке, а весной дают плохой прирост, не выбрасывают бутоны.

Правильний догляд за полуницею після збору врожаю є критично важливим для її майбутнього. Тільки після ретельної обрізки та очищення кущів стає можливим активне нарощування нового листя. Якщо знехтувати цими літніми процедурами, полуничні грядки швидко перетворяться на густий килим з рослин. Як наслідок, у наступному сезоні ягоди стануть дрібними, втратять свій смак та аромат, а рослини будуть ослаблені, що ускладнить їхню зимівлю та призведе до поганого росту і відсутності бутонів навесні.

Уход за клубникой после сбора урожая: полезные советы
Летний уход за клубничными грядками: Unsplash/Bianca Ackermann

Чтобы избежать проблем и сохранить высокую урожайность клубники, спланируйте мероприятия по летнему уходу за клубникой таким образом:

  • Июнь. Сбор урожая клубники в разгаре. Растения в это время поливают только под корень, сохраняя влагу с помощью хвойной мульчи. На кустах, которые завершили плодоношение, удаляют все сухие, поврежденные и больные листья. Проводят профилактику грибковых болезней, опрыскивая отплодоносившие грядки чесночным настоем.
  • Июль. Проводят санитарную очистку грядок клубники, обрабатывают от болезней и вредителей, подкармливают, удаляют сорняки и рыхлят почву. Мероприятия направлены на укрепление растений, наращивание зеленой массы до начала холодов. В этом месяце начинают высаживать кусты клубники с закрытой корневой системой.
  • Август. Идет подготовка участка для посадки новых кустов. Для этого вносят органические удобрения и вскапывают грядку на штык лопаты. Галина Кизима, автор книги «Крупноплодная садовая земляника. Лучшие сорта и современные технологии выращивания», рекомендует высаживать клубнику на новом месте. Почву на грядках рыхлят, подкармливают старые клубничные кусты, поливают их регулярно, чтобы усилить устойчивость к перепадам температуры. Высаживают укорененные усы, которые в следующем сезоне обеспечат хороший урожай клубники.

Для забезпечення стабільного та високого врожаю полуниці важливо правильно спланувати літній догляд, враховуючи особливості кожного місяця. В червні, коли триває активний збір ягід, поливайте рослини обережно, лише під корінь, щоб уникнути надмірної вологості, і використовуйте хвойну мульчу для збереження вологи. Після завершення плодоношення видаліть з кущів все сухе, пошкоджене та хворе листя, а також проведіть профілактичні заходи проти грибкових захворювань, обприскуючи грядки настоєм часнику. У липні зосередьтесь на санітарній очистці грядок, обробці від хвороб та шкідників, підживленні, видаленні бур’янів та розпушуванні ґрунту, щоб зміцнити рослини та сприяти нарощуванню зеленої маси до настання холодів; також у цей місяць можна починати висаджувати кущі полуниці із закритою кореневою системою. У серпні підготуйте ділянку для посадки нових кущів, вносячи органічні добрива та перекопуючи грядку на глибину лопати; рекомендується висаджувати полуницю на новому місці, розпушувати ґрунт на грядках, підгодовувати старі кущі та регулярно їх поливати для підвищення стійкості до перепадів температури, а також висаджувати вкорінені вуса, які забезпечать гарний урожай у наступному сезоні.

Пам’ятайте, що правильний догляд за полуницею в кожному місяці літа має свої особливості та важливість для майбутнього врожаю. Не забувайте враховувати ці рекомендації при плануванні робіт на своїй ділянці.

Ремонтантные сорта клубники высаживают на грядке отдельно, поскольку процессы восстановления после первого сбора урожая у этих сортов проходят быстрее. В конце августа–начале сентября они начинают повторно цвести и завязывать плоды.

Ремонтантні сорти полуниці потребують особливого підходу, тому їх краще висаджувати окремо від інших сортів. Ці сорти мають здатність швидше відновлюватися після першого збору врожаю. Вже в кінці серпня – на початку вересня ремонтантні сорти знову починають цвісти та формувати плоди.

Уход за клубникой после сбора урожая: полезные советы
Как ухаживать за клубникой летом: Pixabay

Правила обрезки клубники после плодоношения

Клубничные кусты после сбора урожая активно выбрасывают длинные побеги (усы) от корневой шейки.

На побегах образуются розетки с воздушными корнями. Таким образом ягодная культура омолаживается.

Если в этот период не заниматься формированием кустов, их обрезкой, клубничная грядка полностью зарастет новыми кустиками.

Після завершення плодоношення полуничні кущі починають активно утворювати довгі пагони, які називають “вусами”, що відходять від кореневої шийки. На цих вусах формуються розетки з повітряними корінцями, завдяки чому відбувається природне омолодження ягідної культури. Якщо в цей період не приділяти увагу формуванню кущів та не проводити обрізку, то полунична грядка дуже швидко заросте новими кущиками, що може призвести до зменшення врожаю.

Старые кусты ослабеют и не смогут удачно перезимовать.

Поэтому уже с конца июня занимайтесь обрезкой клубничных кустов, чтобы они нарастили свежую массу и заложили почки будущего урожая.

Старі кущі, які не отримали належного догляду, стають слабкими та не можуть успішно перезимувати. Тому дуже важливо починати обрізку полуничних кущів вже з кінця червня. Це необхідно для того, щоб рослини могли наростити свіжу зелену масу та закласти плодові бруньки для майбутнього врожаю.

Как обрезать клубнику после сбора урожая? Придерживайтесь таких правил:

  1. Подготовьте острые садовые ножницы или секатор.
  2. Осмотрите каждый куст для определения ненужной поросли.
  3. Срежьте аккуратно старые поврежденные и сухие листья, не задевая середину розетки.
  4. Удалите отплодоносившие цветоносы и усы. Если куст материнский, оставьте 2–3 побега с розетками для рассады и присыпьте их землей в нескольких местах.
  5. Соберите срезанные части растения и вынесите на компостную кучу.
  6. Разрыхлите междурядья и полейте водой.
  7. Обработайте клубнику теплой водой с добавлением марганцовки. По кустикам распылите мелко просеянную древесную золу или толченый древесный уголь. Спустя 2–3 дня повторите процедуру обработки.

Обрізка полуниці після збору врожаю – важлива процедура, яку потрібно виконувати, дотримуючись певних правил. Спочатку підготуйте гострі садові ножиці або секатор, щоб зробити чисті зрізи. Уважно огляньте кожен кущ, щоб визначити зайві пагони, які потрібно видалити. Акуратно зріжте старе, пошкоджене та сухе листя, намагаючись не зачепити середину розетки, де формуються нові пагони. Видаліть відцвілі квітконоси та вуса, які забирають у рослини сили. Якщо ви плануєте використовувати кущ як материнський, залиште два-три пагони з розетками для розсади та присипте їх землею в кількох місцях, щоб вони вкоренилися. Зберіть всі зрізані частини рослини та винесіть їх на компостну купу, щоб уникнути поширення хвороб. Розпушіть міжряддя та полийте полуницю водою, щоб забезпечити їй необхідну вологу. На завершення обробіть кущі теплою водою з додаванням марганцівки для дезінфекції, а потім посипте їх дрібно просіяною деревною золою або товченим деревним вугіллям, щоб захистити від шкідників і хвороб. Через два-три дні повторіть процедуру обробки для кращого ефекту.

Если на грядке встречаются кусты, пораженные болезнями и вредителями, не пытайтесь их реанимировать обрезкой.

Полностью удалите растения с корнями, вынесите за пределы грядки и сожгите. Место посадки полейте раствором марганцовки для обеззараживания.

Якщо на вашій грядці є кущі полуниці, які уражені хворобами або шкідниками, не намагайтеся їх врятувати обрізкою. Найкраще повністю видалити такі рослини з корінням, винести їх за межі грядки та спалити. Після цього місце, де росла хвора рослина, потрібно полити розчином марганцівки для дезінфекції ґрунту.

Уход за клубникой после сбора урожая: полезные советы
Летняя обрезка клубники: iStockPhoto

Если обновление клубничных посадок не планируете, полностью удаляйте усы до начала плодоношения, после сбора урожая и в конце лета.

Побеги аккуратно срезайте, чтобы не вырвать куст с корнями и не повредить розетку.

Обрезанные усы с готовыми розетками можете использовать для размножения.

Якщо ви не плануєте оновлювати полуничні посадки, важливо регулярно видаляти вуса. Це потрібно робити до початку плодоношення, після збору врожаю та в кінці літа. Зрізайте пагони обережно, щоб не пошкодити кущ та не вирвати його з корінням. Зрізані вуса з готовими розетками можна використовувати для розмноження полуниці.

Для этого дайте усам подрасти, обрежьте побеги с двух сторон от розетки и посадите кустики на новую грядку или в горшок для укоренения.

Готовую рассаду через месяц высаживайте в грунт.

Щоб використати вуса для розмноження, дайте їм трохи підрости. Потім обріжте пагони з обох боків від розетки та посадіть кущики на нову грядку або в горщик для укорінення. Через місяць готову розсаду можна висаджувати у відкритий ґрунт.

Автор книги «Клубника без ошибок» Павел Траннуа советует не затягивать с посадкой усов и заложить участок в июле.

Кусты успеют создать к зиме несколько рожков (точек роста), расшириться, что значительно повысит урожайность культуры.

Автор книги “Полуниця без помилок” радить не зволікати з посадкою вусів та закласти ділянку в липні. Кущі встигнуть створити до зими кілька ріжків (точок росту) і розростися, що значно підвищить врожайність культури.

Учитывая, что ремонтантная клубника дает второй урожай осенью, постарайтесь сохранить кусты после первого сбора урожая.

Удалите только засохшие и больные листья, срежьте плодоножки и усы.

Такая санитарная обрезка позволит клубнике быстрее восстановиться и в конце лета снова зацвести.

Оскільки ремонтантна полуниця дає другий врожай восени, важливо постаратися зберегти кущі після першого збору ягід. Видаліть лише засохле та хворе листя, зріжте плодоніжки та вуса. Така санітарна обрізка дозволить полуниці швидше відновитися та знову зацвісти в кінці літа.

Ретельний догляд за ремонтантними сортами – запорука отримання двох повноцінних врожаїв за сезон. Не забувайте про своєчасну обрізку та підживлення!

Полив, подкормка и обработка клубники от вредителей летом

После сбора урожая у клубники происходит усиленное развитие корневой системы, наращивание новых корней.

Именно в этот период, по мнению Николая Звонарева, автора книги «Земляника. Клубника. Сорта, уход, сезонный календарь», растению нужны влага и питательные вещества.

Чтобы клубника хорошо перезимовала, за ней нужно ухаживать все лето.

Після збору врожаю полуниця активно розвиває кореневу систему та нарощує нові корені. Саме в цей період рослині особливо потрібні волога та поживні речовини. Щоб полуниця добре перезимувала, за нею необхідно доглядати протягом усього літа.

Как поливать клубнику летом?

После сбора урожая обильно поливайте грядки клубники для восстановления зеленой массы и закладывания почек.

Летом поливайте растения вечером, когда спадет жара. Полив проводите под корень, чтобы на листьях не образовались ожоги от солнечных лучей.

Як правильно поливати полуницю влітку? Після збору врожаю необхідно рясно поливати грядки з полуницею для відновлення зеленої маси та закладання нових бруньок. Найкраще поливати рослини ввечері, коли спека спаде. Важливо поливати під корінь, щоб уникнути опіків на листках від сонячних променів.

График поливов устанавливайте в зависимости от температуры и условий выращивания:

  • в жаркие дни при отсутствии дождей поливайте 2–3 раза в неделю;
  • при умеренной температуре проводите поливы один раз в неделю.

Частота поливу залежить від температури повітря та умов вирощування. У спекотні дні, коли немає дощу, поливайте полуницю 2-3 рази на тиждень. При помірній температурі достатньо одного поливу на тиждень.

При переизбытке влаги клубника начинает болеть грибковыми болезнями. Учитывайте структуру грунта и месторасположение грядки, не допускайте застоя воды.

Надмірна вологість може призвести до розвитку грибкових захворювань у полуниці. Важливо враховувати структуру ґрунту та розташування грядки, щоб уникнути застою води.

Уход за клубникой после сбора урожая: полезные советы
Правила летнего ухода за клубникой: Unsplash/Vladyslava Andriyenko

После полива или дождя на поверхности земли образуется корка и поверхностная корневая система клубники может задохнуться.

Поэтому систематически рыхлите междурядья, окучивая кусты.

Після поливу або дощу на поверхні ґрунту може утворюватися кірка, що перешкоджає диханню поверхневої кореневої системи полуниці. Тому важливо систематично розпушувати міжряддя, підгортаючи кущі.

Летом у клубники начинается восстановительный период, растение нуждается в подкормке. Воспользуйтесь на выбор такими органическими удобрениями:

  • Заполните ведро на ¼ свежим навозом, залейте водой и дайте настояться 3 суток. Полученный настой разбавьте водой 1:5 и вносите из расчета 1 л под каждый куст.
  • Растворите коровяк в воде 1:8, добавьте 40–50 г суперфосфата, а также 100–150 г древесной золы. Вносите под каждый куст не менее 1 л раствора.
  • Залейте ведро измельченной крапивы теплой водой и дайте настояться сутки. Поливайте клубнику под корень.

Влітку у полуниці починається відновлювальний період, тому рослина потребує підживлення. Можна скористатися такими органічними добривами: наповніть відро на ¼ свіжим гноєм, залийте водою та дайте настоятися 3 доби; отриманий настій розбавте водою у співвідношенні 1:5 та вносьте з розрахунку 1 л під кожен кущ. Також можна розчинити коров’як у воді у співвідношенні 1:8, додати 40–50 г суперфосфату, а також 100–150 г деревної золи; вносьте під кожен кущ не менше 1 л розчину. Ще один варіант – залити відро подрібненої кропиви теплою водою та дати настоятися добу; поливайте полуницю під корінь.

Ремонтантную клубнику для усиления цветения подкормите в июле сухими минеральными удобрениями: 25 г суперфосфата и 30 г сернокислого калия на 1 м². Можете полить ягоду коровяком, разведенным водой в соотношении 1:10.

Ремонтантну полуницю для стимуляції цвітіння у липні підживіть сухими мінеральними добривами: 25 г суперфосфату та 30 г сірчанокислого калію на 1 м². Також можна полити ягоду коров’яком, розведеним водою у співвідношенні 1:10.

Клубника подвергается многим грибковым заболеваниям (бурая и белая пятнистость, серая гниль, фитофтороз) и нападению вредителей (слизни, долгоносик, пилильщик).

После сбора урожая полностью опрыскайте грядки 1% бордоской смесью. Если болезнь развивается, а вредители не уходят, применяйте фунгицидные и инсектицидные препараты по инструкции.

На ягоды химикаты уже не повлияют, а растения будут спасены.

Полуниця схильна до багатьох грибкових захворювань, таких як бура та біла плямистість, сіра гниль, фітофтороз, а також до нападу шкідників (слизні, довгоносик, пильщик). Після збору врожаю рекомендується повністю обприскати грядки 1% бордоською сумішшю. Якщо хвороба прогресує, а шкідники не зникають, слід застосовувати фунгіцидні та інсектицидні препарати згідно з інструкцією. У цей період хімікати вже не вплинуть на ягоди, але допоможуть врятувати рослини.

Отличный урожай клубники получат те садоводы, кто правильно ухаживает за клубничными грядками весь сезон.

Именно в летний период закладываются основы будущего урожая ранней ягоды, а ремонтантные сорта в середине лета готовятся к повторному цветению и требуют проведения агротехнических мероприятий по плану.

Відмінний урожай полуниці отримають ті садівники, які правильно доглядають за полуничними грядками протягом усього сезону. Саме в літній період закладаються основи майбутнього врожаю ранньої ягоди, а ремонтантні сорти в середині літа готуються до повторного цвітіння і потребують проведення агротехнічних заходів за планом.