Посадка капусти в грунт: правила і рекомендації

Посадка капусты в грунт: правила и рекомендации
Посадка капусты в грунт: Unsplash/Arnaldo Aldana

Якщо не врахувати погоду та час при посадці капусти в ґрунт, формування качанів може затягнутися. Не можна допустити, щоб посаджена капуста почала в’янути та жовтіти, її треба оберігати від шкідників. Вивчайте правила та поради з посадки капусти і вирощуйте щедрий урожай на ділянці.

Поради та загальні рекомендації щодо посадки капусти в ґрунт

Капуста буває різною за видами та сортами. Вид капуста городня об’єднує такі підвиди, як біло- та червоноголова, цвітна, савойська, брюссельська, португальська, кольрабі, броколі, пекінська, китайська та кучерява капуста кале. Овоч вирощують розсадним способом та посівом насіння у відкритий ґрунт або теплицю. До посіву насіння капусти в ґрунт необхідно підготувати посівний матеріал та провести роботу з агротехнічних правил.

Коли садити капусту в ґрунт?

Насіння капусти має щільну оболонку і в землі витримує зниження температури до −3–5 °С. Але для їх швидкого проростання ґрунт повинен прогрітися мінімум до +8 °С. Підходящий період для проведення посіву насіння капусти залежить від кліматичних умов у регіоні. Тому сійте капусту на грядці в такі терміни:

  • в південних широтах — на початку квітня;
  • в районах з помірним кліматом — з третьої декади квітня;
  • в північних регіонах — з першої декади травня.

Якщо холодна погода навесні затягується, посіви все одно проводьте, але з застосуванням укривного матеріалу. Після настання стійкого тепла (вище +15 °С) укриття відразу зніміть. Різні сорти капусти висаджуйте поетапно з інтервалом 10–14 днів, щоб отримати не відразу весь урожай, а зрізати качани в міру їх дозрівання до пізньої осені.

Посадка капусты в грунт: правила и рекомендации
Коли садити капусту в ґрунт: iStockPhoto

Підготовка ділянки

Середні та пізньостиглі сорти капусти можна вирощувати безрозсадним способом. При посадці насіння в грядку рослина відразу обживається на новому місці. Щоб лунка після посіву насіння не пустувала, перестрахуйтеся і киньте кілька зайвих насінин. Потім їх можна прорідити і навіть пересадити на іншу грядку.

При виборі ділянки для вирощування капусти враховуйте такі важливі фактори:

  • Вибирайте суглинистий ґрунт з нейтральною або слаболужною реакцією. Проведіть вапнування ґрунту або додайте доломітове борошно, якщо кислотність підвищена.
  • Уникайте підходу ґрунтових вод і застою вологи на ділянці, як радить відома овочівниця. Надлишок вологи призводить до загибелі кореневої системи через нестачу повітря.
  • Висаджуйте капусту на сонячних ділянках, уникайте близького розташування дерев та кущів. Застосовуйте куліси з високорослих культур (кукурудзи, соняшнику), які захистять широке капустяне листя від палючого сонця.
  • Уникайте посіву капусти на торішніх капустяних грядках і там, де росли інші хрестоцвіті (ріпа, редька, редиска). Найкращими попередниками для овочу стануть огірки, цибуля, картопля, коренеплоди, бобові культури.

Для отримання соковитих качанів капусти підготуйте ґрунт для посіву насіння:

  1. Перекопайте грядку на багнет лопати. Ідеальним варіантом стане подвійне перекопування — восени та навесні. Якщо осіннє рихлення пропущено, перекопайте ґрунт після відтавання ґрунту в квітні на глибину 30 см.
  2. Внесіть в ґрунт достатню кількість перегною (5–6 кг з додаванням 1 склянки деревної золи, 1 ст. л. нітрофоски, 1 ч. л. сечовини на 1 м²).

Перш ніж садити капусту, важливо ретельно підготувати ґрунт. Якісний ґрунт – запорука здорового росту та щедрого врожаю. Тому додавання органічних добрив, таких як перегній, є обов’язковим.

Що покласти в лунку при посадці капусти? Якщо земля удобрена перегноєм з осені, навесні додайте в лунки живильну суміш. Для цього змішайте 0,5 кг перегною з 1 ст. л. сечовини, 2 ст. л. золи з розрахунку на 1 м².

Посадка капусты в грунт: правила и рекомендации
Підготовка ділянки для посіву капусти: Unsplash/Jed Owen

Правила посадки капусти у відкритий ґрунт та догляд

Насіння капусти, висіяне в родючий вологий ґрунт, дасть дружні сходи, якщо виконані всі норми підготовки до посіву.

Інструкція з посадки насіння капусти в ґрунт

Насіння для посіву вибирайте в готовому дражованому вигляді. Це дозволить заощадити посадковий матеріал та отримати високий відсоток схожості. Якщо насіння не пройшло обробку, проведіть її самостійно:

  • замочіть насіння на 10–15 годин у теплій воді;
  • залийте на 30 хвилин легким розчином марганцівки для знезараження;
  • промийте насіння та злегка просушіть перед посівом.

Висаджуйте насіння капусти в підготовлений ґрунт за квадратно-гніздовою або лінійною схемою посадки:

  1. Зробіть лунки глибиною до 3 см на відстані 60х60 см при квадратно-гніздовій посадці або 90х50 см при лінійній.
  2. Залийте лунки водою, щоб земля просочилася вологою на 20 см. Залиште для прогрівання на 1,5 години.
  3. Присипте ямки злегка пухкою землею і викладіть насіння по 2–3 штуки в кожну лунку.
  4. Присипте насіння землею і злегка утрамбуйте.
  5. Накрийте посіви плівкою або використовуйте пластикові пляшки для укриття кожної лунки.
  6. Зніміть укриття після появи перших паростків.

Важливо розуміти, що правильний догляд за розсадою є ключем до успішного врожаю. Регулярний полив, прополювання та підживлення необхідні для здорового росту рослин.

Якщо стоїть тепла погода і в землі достатньо вологи, перші сходи з’являться через 5–7 днів після посіву. При появі справжніх листочків огляньте сходи і видаліть з кожної лунки найслабші. Друге проріджування проведіть через 2 тижні після першого, залиште в кожній лунці тільки один саджанець.

Посадка капусты в грунт: правила и рекомендации
Посадка насіння капусти у відкритий ґрунт: Unsplash/Joshua Lanzarini

Правила догляду за капустою у відкритому ґрунті

Як доглядати за капустою після посадки? Для отримання міцних сіянців та успішного формування качанів за капустою знадобиться догляд, що включає поливи, розпушування ґрунту, підгодівлі та захист від шкідників та хвороб.

Капуста — вологолюбна рослина, тому дуже важливо налагодити графік поливу. В літню пору посіви капусти поливайте з інтервалом 5–6 днів, але в найтепліші дні збільшуйте їх до 2–3 разів на тиждень. Сіянці капусти поливайте з лійки або облаштуйте крапельний полив. Коли капуста почне складатися в качан, під кожен кущ заливайте не менше 10–12 л води для формування соковитого качана.

Після кожного поливу або дощу грядки з капустою обов’язково розпушуйте, видаляючи бур’яни та підгортаючи невеликі кущики. Невеликі сіянці після сходів замульчуйте торфом, щоб зберегти в землі вологу та поживні речовини, необхідні для вегетації рослин.

Догляд за капустою вимагає уваги до деталей. Важливо регулярно оглядати рослини на наявність шкідників та хвороб, і вчасно реагувати на проблеми.

Полив капусты на грядке: Unsplash/Markus Spiske
Полив капусти на грядці: Unsplash/Markus Spiske

Навіть в удобреній землі капуста потребує регулярних підгодівель. Підгодовуйте капусту не менше 3–4 разів на сезон:

  1. Першу підгодівлю проведіть після появи у сіянців 6–7 справжніх листків. Використовуйте для цього настій коров’яку (0,5 л на 10 л води) або розчин аміачної селітри (20 г на 10 л води). Настій коров’яку в першій підгодівлі можна замінити настоєм бур’янів, розведеним 1:8.
  2. Другу підгодівлю виконуйте через 2 тижні після першої, виливаючи в кожну лунку по 1 л живильного розчину. Можете настояти пташиний послід 1:15, зробити настій коров’яку 1:10 або розвести 2 ст. л. нітрофоски в 10 л води.
  3. Третю та наступні підгодівлі проводьте для пізніх сортів капусти з інтервалом 10 днів між внесеннями добрив. До настою коров’яку (1:10) додавайте 1 ст. л. суперфосфату та 1 ч. л. калійної солі. Поливайте під кожен кущ не менше 1 л.

Підживлення капустяних грядок проводьте пізно ввечері після рясного поливу або дощу. Відмінним засобом для одночасної підгодівлі та боротьби з шкідниками капусти стане обпилювання листя сухою деревною золою. Таку процедуру виконуйте вранці, коли листя вологе від роси і зола прилипає до поверхні.

Посів насіння капусти відразу у відкриту грядку значно скорочує трудовитрати, що дуже важливо для городників навесні. Багато видів і сортів капусти при прямому посіві в ґрунт дають швидкі сходи та активно розвиваються. Отримати хороший урожай овочів вийде у кожного, хто скористається цінними рекомендаціями щодо правильного посіву та догляду за капустою в грядці.