Як обрізати помідори в теплиці

Как пасынковать помидоры в теплице
Як пасинкувати помідори в теплиці: Unsplash/Еrwan Нesry

Під час вегетації в тепличних умовах помідори випускають бічні пагони. Як пасинкувати помідори, щоб спрямувати енергію на формування зав’язі? Видаляйте зайві пагони правильно, і кущі томатів у теплиці дадуть щедрий урожай.

Особливості пасинкування томатів

Щедрий урожай томатів у теплиці можливий, якщо дотримуватися агротехнічних норм. Один із важливих етапів — формування кущів способом пасинкування.

Навіщо та коли пасинкувати томати

Пасинки — бічні пагони, які ростуть з листових пазух і становлять конкуренцію основному стеблу. Їхнє активне зростання починається в період цвітіння, і відразу виникає питання, видаляти їх чи залишити для більшої кількості зав’язі?

Важливо пам’ятати, що пасинкування є ключем до оптимізації росту та плодоношення помідорів. Необхідно регулярно перевіряти кущі, щоб вчасно видаляти зайві пагони.

Досвідчені городники знають, що нарощування бічних пагонів має такі негативні наслідки:

  • теплиця перетворюється на справжні томатні джунглі;
  • загущеність посадок призводить до розвитку грибкових хвороб;
  • збільшення кількості плодів обертається зменшенням розмірів томатів;
  • деякі сорти індетермінантних помідорів відстають з формуванням плодів і знижують урожайність.

Перші пасинки з’являються одночасно з першим квітковим китицем, під якою виростає найпотужніший пагін. Усі пасинки, розташовані нижче, підлягають видаленню.

Процедуру видалення зайвих пагонів проводьте 1–2 рази на тиждень, не допускайте розростання пагонів-конкурентів. Вони відтягують на себе поживні речовини, і основне стебло призупиняє ріст. Не відкладайте чистку кущів надовго, щоб не видаляти пагони за один раз. Рослина зазнає сильного стресу і втрачає соки через відкриті «рани».

Крім пасинків, з кінця травня видаляйте на кущах нижні листя. Намагайтеся прибирати по 1–3 листочки щотижня, щоб під нижньою китицею з недозрілими помідорами не було жодного листка. Це позбавляє кущ від контакту з ґрунтом і прискорює дозрівання плодів.

Як пасинковать помидоры в теплице
Навіщо та коли пасинкувати томати: Unsplash/Jeremy Bezanger

Як пасинкують різні види томатів

Томати класифікують за висотою кущів та особливостями вегетації. Залежно від сорту кущі нарощують зелену масу з різною інтенсивністю. Тому пасинкуйте всі види томатів, враховуючи їхні індивідуальні особливості:

  • Детермінантні та штамбові помідори припиняють свій ріст після формування певної кількості квіткових китиць. Такі кущі формують із 3–4 пагонів, а решту видаляють.
  • Напівдетермінантні (середньорослі) томати формують з двох стебел, залишаючи найсильніший пасинок. Іноді ці сорти вершкуються над третьою китицею (замість листя на верхівці виростає китиця), тому фахівці рекомендують продовжити стовбур із залишених нижніх пасинків.
  • Індетермінантні помідори ростуть без обмежень, тому їх формують в один стовбур, повністю видаляючи всі пасинки. Іноді залишають перший пасинок, якщо він розщеплюється на початку першої китиці, щоб сформувати другий стовбур. Коли рослина упирається в дах теплиці, прищипують верхівку.

Залишати зайві пагони не варто, щоб рослини освітлювалися сонцем, провітрювалися, а поживні речовини надходили в плоди, а не в зелену масу.

Как пасынковать помидоры в теплице
Як пасинкують різні види томатів: Unsplash/Markus Spiske

Правила пасинкування томатів у теплиці

Приступати до пасинкування помідорів у теплицях необхідно після появи перших пазушних пагонів, враховуючи сортові особливості саджанців. Запланувати пасинкування легше, якщо в теплиці ростуть томати одного виду або грядки розділені на окремі сектори з томатами в 2 ряди.

Підготовчий етап

Під час підготовки до пасинкування уважно огляньте кущ, щоб визначити пазушні пагони та не знищити квіти, що формуються. Основні ознаки пасинка:

  • не відростає від основного стебла;
  • розміщується в пазусі листя під кутом 45°;
  • на початку росту відразу випускає листочки, а квіткова гілка росте безлистою.

Після висаджування в теплиці підв’язуйте томати до опор або шпалери по мірі росту, тоді чітко виділяються основні стебла, на яких формуються плоди. Бічні пагони залишайте як основне стебло або відразу прибирайте, якщо вони зайві.

До пасинкування приступайте, коли пагін досягне 5–6 см. Роботу проводьте в ранкові години, вибирайте сонячний день. Рани на стеблах за таких умов швидше затягуються.

Как пасынковать помидоры в теплице
Проведення пасинкування томатів у теплиці: Unsplash/www.zanda. Photography

Як правильно пасинкувати помідори

Враховуючи різновид та сорти помідорів, висаджених у теплиці, виберіть схему пасинкування:

  • В один стовбур. Видаляйте всі пасинки, залишайте для формування плодів один стебель. Основне стебло отримує необхідне живлення і швидко витягується у висоту. На ньому зав’язуються великі плоди. Недоліком цієї схеми стане високий кущ, який потребує підв’язування до опори, інакше стебло зламається під вагою помідорів, що дозрівають.
  • В два стебла. У цьому варіанті, крім основного стебла, залишайте один пасинок, видаляючи всі інші. Для плодоношення підходить найпотужніший відросток, розташований безпосередньо під першим суцвіттям.
  • В три стебла. Таке формування куща передбачає збереження двох пасинків на основному стеблі. Для цього вибирайте найбільш потужний відросток поруч із нижнім суцвіттям, а також залишайте ще одну міцну гілочку. Усі інші пасинки видаліть.

Регулярне пасинкування сприяє кращому освітленню рослин, що важливо для їхнього здоров’я та продуктивності. Світло – один з ключових факторів для фотосинтезу.

Городники обривають пасинки руками або зрізають ножем (ножицями). У теплиці найкращим способом стане обрізання пасинків.

Проводьте видалення пасинків так:

  1. Підготуйте гострий інструмент (ножиці, ніж). Продезінфікуйте лезо розчином марганцівки.
  2. Захопіть пальцями пазушний пагін і зріжте його біля основи. Залиште пеньок 10–15 мм, щоб не пошкодити основне стебло.
  3. Зріжте всі пасинки на одному кущі та складіть їх у кошик.
  4. Присипте зрізи деревною золою.
  5. Проведіть повторну дезінфекцію інструменту під час переходу на новий кущ, щоб уникнути передачі інфекції.
  6. Винесіть зрізані пагони з теплиці та відправте їх у компостну купу.
Как пасынковать помидоры в теплице
Як правильно пасинкувати томати в теплиці: YouTube/Poleznoe TV

При видаленні пасинків методом зламу, надягайте гумові рукавички. Пасинок захоплюйте біля основи і ламайте вбік. Якщо пагони знову відростають, видаляйте їх повторно.

Томати в теплиці швидко нарощують зелену масу, тому пасинкувати їх потрібно вчасно. Прислухайтеся до порад фахівців та включіть у програму догляду за тепличними рослинами видалення пасинків. Тоді обов’язково отримаєте щедрий урожай соковитих і смачних плодів.