Флокси: як посадити і доглядати за квітами

Флокси: як саджати та доглядати за квітами
Флокси: Unsplash/Julie Blake Edison

Флокси – рід квітів, що налічує близько 400 сортів та гібридів. Як їх вирощувати, щоб цвіли все літо? Дізнавайтеся більше про ці квіти, обирайте популярні види та доглядайте за посадками флоксів правильно.

Види флоксів та особливості їх вирощування

Високі кущі з прямостоячими стеблами та запашними шапками квітів, квітучі килимки ґрунтопокривних рослин – це флокси. Вони бувають багаторічні та однорічні. Багаторічні сорти зачаровують своєю тривалою присутністю в саду, щорічно радуючи око.

Які види флоксів обрати

У природі існує багато різновидів флоксів, які відрізняються висотою стебел, формою суцвіть, кольоровою гамою. Флокси можуть бути справжньою окрасою саду, додаючи різноманітність кольорів та форм. Енциклопедія садових рослин “Ландшафтний дизайн” рекомендує квітникарям вирощувати такі популярні види флоксів:

  • Флокс волотистй. Відомий з давніх часів як невибаглива квітка з красивими яскравими суцвіттями. Суцвіття різних відтінків мають пірамідальну або округлу форму, квітки розміщені щільно або розріджено. Кущі виростають від 50 до 150 см. Любить рости у півтіні або на сонці, витримує суворі зими, невимогливий до складу ґрунту.
  • Флокс шилоподібний. Ґрунтопокривна рослина з висотою кущиків 15–17 см. Стелиться стебла розростаються в сторони, утворюючи щільний зелений килимок. У травні–червні кущики покриваються невеликими квітками рожевого, лілового, білого або пурпурного кольору. Рослина приживається на бідних ґрунтах, витримує посуху, розмножується діленням куща.
  • Флокс розчепірений або розсунутий. Кущі виростають до 30 см, утворюючи тонкі стебла, що в’ються. У квітні–травні покривається ніжними бузковими та блакитними квітками. Цвітіння триває до 4 тижнів. Приживається на затінених ділянках, розмножується діленням куща та живцями.
  • Флокс Друммонда. Єдиний різновид однорічного флоксу, який розмножується насінням. Кущі виростають від 15 до 45 см. Щиткоподібні ароматні суцвіття відрізняються яскравими відтінками: рожевим, червоним, фіолетовим, білим. Зустрічаються двокольорові та однотонні, з вічком або смужками по центру. Цвітіння починається у червні та триває до кінця вересня.
Флокси: як саджати та доглядати за квітами
Флокс шилоподібний: Unsplash/Steph

Секрети вирощування флоксів

Коли саджати багаторічні флокси? Флокси висаджують восени та навесні. Навесні посадку кущів проводять, як тільки розтане ґрунт. Тоді у рослин буде час вкоренитися та розквітнути. Восени саджанцям знадобиться не менше місяця для вкорінення на новому місці. Тому посадити кущі потрібно наприкінці вересня–початку жовтня, враховуючи час настання перших заморозків в регіоні. Насіння флоксів висівають на розсаду у березні, а у відкриту грядку — у квітні–травні.

Коли можна пересаджувати флокси? Пересаджувати флокси можна навесні, влітку після закінчення цвітіння та восени. Осіння пересадка, яку проводять з середини серпня до кінця вересня, вважається найвдалішою, оскільки навесні кущі прокидаються на новому місці та швидко розростаються.

Коли саджати флокси насінням? Насіння багаторічних флоксів можна сіяти під зиму у відкритий ґрунт наприкінці листопада, щоб вони не проросли до настання морозів. На розсаду насіння однорічних та багаторічних флоксів висаджують наприкінці лютого–початку березня.

Як краще саджати флокси? Ось рекомендації щодо посадки цих квітів:

  1. Вибирайте для високих кущових видів (типу флокса волотистого) напівзатінені або освітлені сонцем ділянки. Ґрунтопокривні шилоподібні розміщуйте тільки на відкритих майданчиках, що добре освітлюються сонцем.
  2. Висаджуйте однорічний флокс Друммонда у родючий ґрунт на сонячній стороні. Поливайте рясно, якщо стоїть посуха, інакше не зацвіте. Ґрунтопокривні багаторічні флокси віддають перевагу сухим кам’янистим схилам і підходять ідеально для вирощування на альпійських гірках.
  3. Саджайте високі кущові флокси з іншими рослинами в саду так, щоб вони доповнювали ландшафтний дизайн яскравим цвітінням. Високі кущі відмінно виглядають в одиночних та групових посадках, а також поєднуються з хвойними та екзотичними рослинами.
Флокси: як саджати та доглядати за квітами
Багаторічний волотистий флокс: Unsplash/Julie Blake Edison

Посадка та догляд за флоксами в саду

Щоб флокси прикрашали ділянку довгі роки, потрібно обрати правильний спосіб посадки та догляду за рослинами, враховуючи різновид та сортові особливості флоксів. Як розмножуються флокси? Флокси вирощують насінням та вегетативним способом (діленням куща та живцями).

Як висаджувати флокси насінням

Насінням частіше висаджують однорічні, ніж багаторічні види флоксів. Восени насіння висівають безпосередньо в ґрунт, а навесні їх висаджують на розсаду.

Дотримуйтесь таких правил вирощування розсади флоксів:

  1. Підготуйте ґрунт, змішавши дернову, листову землю, пісок та торф у співвідношенні 2:2:2:1.
  2. Розсипте насіння флоксів по поверхні пухкого ґрунту та притисніть їх зверху, вдавлюючи злегка у ґрунт. Зволожте зверху та накрийте плівкою.
  3. Розмістіть ємності на підвіконні з хорошим доступом світла при температурі не нижче +23 °С. Після появи сіянців зніміть плівку та полийте розсаду.
  4. Знизьте температуру в приміщенні до +15 °С.
  5. Пікіруйте розсаду в окремі горщики, коли з’являться 2–3 справжніх листочки.
  6. Загартовуйте розсаду в квітні–травні, а у червні висаджуйте рослини в лунки глибиною 10 см разом з грудкою землі.

Насіння багаторічних флоксів саджайте відразу на клумбу або в палісадник при прогріванні повітря до +15 °С. Для цього дійте так:

  • Виберіть ділянку з пухким родючим ґрунтом та нейтральною кислотністю.
  • Зробіть в землі неглибокі лунки та покладіть по 4 зернятка. Присипте землею на 0,5 см, полийте теплою водою та вкрийте плівкою.
  • Зніміть укриття після появи паростків та слідкуйте, щоб земля навколо кущиків не пересихала.

Багаторічні флокси, вирощені з насіння, зацвітають тільки через 2 місяці, зате цвітіння триває до самих морозів.

Флокси: як саджати та доглядати за квітами
Цвітіння багаторічного флокса: Unsplash/Rebecca Niver

Як розмножувати флокси вегетативним способом

Для вегетативного розмноження 4–5-річні кущі флоксів розсадіть навесні таким чином:

  • Викопайте кущ та злегка обтрусіть землю, очистивши кореневі шийки.
  • Розділіть кущ так, щоб на кожній діленці були вічка або зачатки пагонів та невелика кількість коренів.
  • Підготуйте широкі лунки, додайте трохи торфу або перегною та відразу посадіть діленки, щоб коріння не пересохло.
  • Полийте посадки та замульчуйте зверху соломою для збереження вологи.

Живцями розмножують сорти флокса волотистого. Павло Шешко та Олексій Бруйло, автори книги «Енциклопедія бізнес-планів з вирощування квітів на продаж», звертають увагу, що флокс волотистий має стеблокорінь, утворений невеликим підземним стеблом, що складається з 3–4-річних річних приростів. Їх як раз використовують для нарізування живців. Живцюйте флокси таким чином:

  • Заготуйте живці з осені або зріжте їх з дорослого куща у травні–червні. Для їх заготівлі стебла з листям зрізають так, щоб на них залишилося 2 вузли.
  • Зробіть на грядці 10-сантиметровий шар листової землі та торфу, рясно полийте та насипте шар піску (2 см).
  • Посадіть живці в підготовлену землю, забезпечте рясний полив.

При правильному догляді живці флоксів вкоріняться через 3–4 тижні та дадуть швидкий приріст зеленої маси.

Флокси: як саджати та доглядати за квітами
Правила посадки флоксів: Unsplash/Julie Blake Edison

Догляд за флоксами в саду

Флокси в саду цвітуть з ранньої весни і до пізньої осені, якщо за ними правильно доглядати. Правила догляду такі:

  1. Полив. Розсаду флоксів у ґрунті поливають 1 раз на 3 дні, якщо стоїть суха погода. Дорослі кущі поливають в такому ж режимі, використовуючи на кожен кущ 2–3 л води. Поливи проводять вранці та ввечері, даючи волозі повністю вбратися в ґрунт.
  2. Розпушування ґрунту. Після висадки рослин у ґрунт землю в пристовбурному колі розпушують після кожного поливу. Розсаду та молоді кущі флоксів підгортають для створення міцної кореневої системи.
  3. Підживлення. Для пишного цвітіння флокси підживлюють 3 рази на сезон. Перше підживлення вносять у червні, застосовуючи разом з поливом рідкий гній (1:10), пташиний послід (1:12) або аміачну селітру. Друге підживлення проводять через два тижні, додаючи добрива, у складі яких є суперфосфат та калійна сіль. Третє підживлення з використанням гною, змішаного з водою (25 г на 2 л води), потрібне через місяць.
  4. Захист рослин. У пристовбурних колах видаляють бур’яни. Від грибкових хвороб зелену частину рослини обприскують однопроцентною бордоською сумішшю, а проти садових шкідників (нематод, слимаків, гусениць) застосовують інсектицидні препарати.

Вирощування флоксів в саду — нескладний захід. Якщо квітникарі дотримуються агротехнічних правил, флокси цвітуть з ранньої весни до пізньої осені, прикрашаючи ділянку яскравими квітами та наповнюючи повітря приємним ароматом.