
Ніжні квіти садової примули розквітають ранньою весною. Як правильно садити першоцвіти та доглядати за рослиною? Дотримуйтесь правил посадки, щоб квіти на клумбі зацвітали якомога раніше.
Різновиди примули та терміни посадки
Примула належить до родини першоцвітів. Це багаторічна рослина, що росте невеликим кущиком і ранньою весною випускає стрілку з трубчастими віночками квітів або розпускає поодинокі квітки. Злегка опушене листя утворює розетку. Квіти примули можуть бути різних кольорів від ніжно-кремового до темно-фіолетового, бувають простими та махровими.
Скільки цвіте примули? Ці весняні квіти починають цвісти в першій половині квітня. На півдні примула зацвітає в березні. Цвітіння триває від одного до трьох місяців. У деяких видів рослини є повторне цвітіння, яке відбувається у вересні і не відрізняється рясністю.

Види примули
У природі існує до п’ятисот видів рослини, але в садах вирощують не більше двадцяти з них. Найбільш популярні види примули для вирощування в саду:
- Примула безстеблова або звичайна (Primula vulgaris). Рослина має ланцетоподібне листя, світло-жовті або білі з фіолетовою зівом поодинокі квітки. Вони розкриваються на коротких квітконосах (від шести до двадцяти сантиметрів), широкі пелюстки розділені на дві частки. Скільки цвіте примула садова? Цвіте рослина двадцять п’ять – тридцять днів, за сприятливих умов повторно зацвітає восени.
- Примула висока (Primula elatior). Багаторічна рослина утворює розетку з овального дрібнозубчастого листя. Квітки розкриваються зонтикоподібними суцвіттями по п’ять – п’ятнадцять штук на квітконосі заввишки десять – тридцять п’ять сантиметрів. Пелюстки мають світло-жовте забарвлення з яскраво-жовтою плямою біля основи. Гібридні сорти мають більші квітки жовтого, кремового, білого, бузкового, червоного кольору. Рясне цвітіння починається в квітні і триває п’ятдесят – шістдесят днів.
- Примула Зібольда (Primula sieboldii). На невеликих кущиках виростають зонтикоподібні суцвіття заввишки до сорока сантиметрів з бузковими та рожевими квітками. Суцвіття можуть бути спрямовані вбік, вгору або вниз. Форма пелюсток відрізняється залежно від сорту і буває зірчастою, лопатевою, розсіченою, з рівними або бахромчастими краями. Зацвітає в квітні-травні, а після цвітіння листя у багаторічника повністю відмирає.
- Примула весняна (Primula veris). Має зморшкувате яйцеподібне листя з опушеною нижньою стороною. Випускає досить високу стрілку, на якій зібрані в суцвіття жовті з помаранчевою плямою посередині квітки. Садові різновиди примули весняної мають й інші забарвлення, прості та махрові квітки. Цвіте цей вид з квітня до червня.
Крім названих видів примули на клумбах квітникарі висаджують примулу сіамську, Біса, дрібнозубчасту, вушкову, Геллера, сніжну, маленьку, Воронова, Юлії, Комарова, Рупрехта та інші. Автор книги «Квітники та клумби» пропонує варіант комбінування багаторічників на клумбі: в центрі – жовта ромашка, навколо посадіть лимонні примули. З року в рік буде зацвітати сонячна клумба.
Терміни та правила посадки примули весною
Як зазначено на порталі «Ландшафтний дизайн ділянки», будь-які види примули садової розмножуються насінням та вегетативним способом, живцюванням, поділом куща.
Коли садити примулу садову? Посадку та пересадку кущів способом живцювання та поділу куща у відкритий ґрунт проводять в кінці літа та восени. Для весняної посадки примули у відкритий ґрунт з насіння вирощують розсаду. Весняний посів примули на розсаду проводять вже в кінці лютого, а кущики висаджують на клумбу в кінці травня.
В якому місці краще садити примули? Першоцвіти віддають перевагу рости в напівтіні. Ґрунт для рослини має бути пухким, помірно вологим, з нейтральною кислотністю. Примула не любить надлишку органічних добрив та застою води. Корінці швидко підгнивають у заболоченому ґрунті, і рослина гине.
Саджанці для пишного цвітіння краще садити групами по два-три рослини, комбінуючи з зеленими папоротями, хостами та іншими літніми квітами.

Як правильно садити примулу та доглядати за нею
Плануючи посадку примули весною, розсадний матеріал вирощують з осені або сіють в кінці зими, а в землю розсаджують після настання тепла. Зрілі кущі примули розділяють кожні три-п’ять років, щоб омолодити рослину. Таку процедуру зручно проводити відразу після закінчення цвітіння в червні або восени.
Для вирощування розсади насіння висівають у контейнери або в теплицю, прикриваючи плівкою. Весною насіння примули проростає три-чотири тижні. Коли з’являться перші паростки, плівку знімають і продовжують підтримувати ґрунт у зволоженому стані.
Після появи двох-трьох справжніх листочків сіянці примули пікірують або відразу пересаджують на клумбу. Між кущами залишають до тридцяти сантиметрів, щоб розетки при розростанні не стикалися одна з одною. Примула, вирощена з насіння, зацвіте на другий-третій рік розвитку.
Покрокова інструкція з посадки примули весною
Кущики примули висаджують на клумбу, просочену водою з додаванням стимуляторів росту. Ось як провести посадку правильно:
- Розділіть ділянку на кілька рядів з міжряддями шириною двадцять сантиметрів.
- Зробіть в кожному ряду лунки для посадки на відстані п’ятнадцять сантиметрів.
- Викопайте в кожній лунці ямку за розміром коренів розсади, живця або частини материнського куща.
- Змішайте торф або компост з землею і засипте в лунки по одній пригорщі.
- Висадіть примулу, розправляючи корені по центру лунки, присипте землею.
- Ущільніть землю навколо кореневої шийки та покладіть трисантиметровий шар мульчі для збереження вологи.
Висаджуйте примулу на клумбі так, щоб посадки після розростання кущів зімкнулися. Ця квіткова культура не любить вільного простору, тому дрібні види примули садять на відстані десять-п’ятнадцять сантиметрів один від одного, а великі – через двадцять-тридцять сантиметрів.

Догляд за посадками примули садової
Примула вважається невибагливою рослиною. Але для її вегетації після посадки необхідно організувати правильний догляд. Як доглядати за примулою садовою? Рослинам необхідний:
- Полив. Після висаджування примули у вологий ґрунт поливами займаються в міру пересихання ґрунту. Перші чотирнадцять днів поливи проводяться один-два рази на тиждень у вечірній час. У жарку пору поливи частішають і стежать, щоб на ділянці вода не застоювалася. Поливають примулу так, щоб вода повільно вбиралася в ґрунт. Верхній полив може нашкодити рослині. Волога, що потрапила в центр розетки, застоюється і примула може загинути.
- Внесення добрив. Весняні першоцвіти підгодовують з моменту появи перших листочків і до кінця цвітіння. Автор книги «Мій сад цвіте з весни до осені» рекомендує навесні до цвітіння підгодувати примулу кальцієвою селітрою (неповна столова ложка на десять літрів води) для відростання листя. Після цвітіння для закладки квіткових бруньок майбутнього року примулу підживлюють щотижня слабким розчином фосфорно-калійних добрив (одна столова ложка на десять літрів води).
- Захист від шкідників та хвороб. Примулу у відкритому ґрунті часто вражають гнильні бактерії, кліщі, попелиці, нематоди та інші шкідники. Для профілактики навесні рослину обробляють однопроцентною бордоською сумішшю або хлорокисом міді, а жуків збирають вручну.
Що робити з примулою, коли відцвіте? Після закінчення цвітіння ґрунт навколо кущів розпушують, очищають від бур’янів та залишають примулу до зими у спокої. В цей час у неї починає відростати листя. Автори книги «Практична енциклопедія квітникаря» вважають, що лист – найважливіший надземний орган рослини. Своєю поверхнею він акумулює сонячну енергію та виробляє органічні речовини — будівельні матеріали рослинної тканини. Тому дуже важливо зберегти листову розетку до глибокої осені, щоб вона послужила взимку природним укриттям.

Примула – морозостійка рослина, тому висаджені в землю кущики не бояться пізніх весняних заморозків. Взимку рослина добре виживає під снігом. Якщо зими в регіоні малосніжні, посадки примули прикривають лапником. Ранньою весною дво-трирічні кущики примули викидають квітконоси – і клумба покривається яскравим килимом.
Щоб весною примула зацвіла пишним цвітом, скористайтеся рекомендаціями досвідчених садівників. Тоді рослина буде сильною, стійкою до захворювань та дуже красивою.