
Гладіолуси – чудові квіти, які вирощують для зрізу, для прикрашання клумб та квітників. Як і коли висаджувати ці декоративні квіти? Вивчайте корисні поради та правильно доглядайте за посадками гладіолусів, щоб вони цвіли все літо.
Особливості квітів та види гладіолусів
Гладіолус, або шпажник, – багаторічна бульбоцибулинна рослина родини ірисові. Олена Вечеріна, авторка книги «Хризантеми, айстри, жоржини та інші осінні квіти», повідомляє, що триста років до нашої ери гладіолуси росли на полях як бур’яни. Гладіолус був важливим квітом у Стародавньому Римі. Його назва перекладається з латинської як ‘маленький меч’ або ‘шпага’.
Чим відрізняються гладіолуси
Квітки гладіолусів відрізняються різноманітними відтінками. На квітконосі утворюється відразу декілька бутонів, кількість яких залежить від висоти стебла. Вони бувають сильнорослі, середньорослі, слаборослі та низькорослі. Селекціонери вже вивели дворядні сорти на зріст людини, на їхніх квітконосах утворюється близько двадцяти п’яти бутонів, і відразу відкривається десять квіток.
На терміни та тривалість цвітіння гладіолусів впливають такі фактори:
- сортова приналежність;
- час посадки;
- кліматичні умови в регіоні.
Цвітіння ранніх сортів гладіолусів починається наприкінці липня, середньоранні та середньопізні зацвітають наприкінці серпня–на початку вересня. Пізні різновиди гладіолусів цвітуть у вересні–жовтні.

Які види гладіолусів вибрати
У культурному квітникарстві вирощують приблизно двісті видів гладіолусів. Квітникарі використовують для декоративного оформлення дикорослі види:
- Болотний. Рослина з тонким стеблом тридцять–шістдесят см і невеликими темно-пурпуровими квітками (п’ять–вісім см). Цвіте влітку, на зиму потребує укриття.
- Візантійський. Морозостійкий вид, цвіте влітку пурпурно-малиновими квітками з білою смужкою на основній жилці.
- Звичайний. Стебла виростають шістдесят–сто см, цвіте у другій половині весни невеликими (близько чотирьох см) пурпурно-фіолетовими квітками, що утворюють густий колос.
Поширені також культурні види гладіолусів (гібридні та карликові сорти):
- Гладіолус Колвілля. Дрібноквітковий гібрид з раннім цвітінням. Висота стебла сімдесят п’ять–дев’яносто см, квітки бувають рожевими, білими, насичено-малиновими з білими плямами.
- Гладіолус карликовий. Голландський гібрид з тонким стеблом і квітками світлих тонів з темною ромбовидною плямочкою по центру. Цвіте в середині літа.
- Гладіолус гібридний. Включає в себе всі літньоквітучі гібридні сорти. Рослини заввишки від дев’яносто до двісті см з квітками від п’яти до двадцяти см і суцвіттями до двадцяти квіток. Забарвлення з кількома відтінками, штрихами та плямочками на пелюстках. Краї пелюсток рівні, хвилясті або гофровані.
Популярними у квітникарів вважаються також гладіолус гарлемський, тубергена, первоцвітний гібридний. Дар’я Бузько в книзі «Гладіолуси. Вирощування і догляд» аналізує видові особливості гладіолусів і підкреслює їх сортове різноманіття, яке змінюється кожні двадцять–тридцять років.

Терміни та технологія посадки гладіолусів
Щоб гладіолуси розцвіли раніше, необхідно подбати про своєчасну і правильну посадку бульбоцибулин у землю.
Коли саджати гладіолуси
У якому місяці садити гладіолуси? У південних регіонах цибулини гладіолусів висаджують у відкритий ґрунт наприкінці березня–на початку квітня. У середній смузі посадку проводять наприкінці квітня і в першій декаді травня. Для північних регіонів найкращий час настає наприкінці травня–на початку червня.
Коли садити гладіолуси на розсаду? Щоб рослина встигла зацвісти за коротке літо, її вирощують розсадним способом, висаджуючи цибулини в ящики з піском у березні–квітні. При цьому враховують час висадки в ґрунт через три–чотири тижні.
Коли висаджувати гладіолуси на відкриті ґрунти? Цибулини гладіолусів висаджують у ґрунт, поки є волога, але в холодній землі вони можуть згнити. Тому посадковий матеріал краще висаджувати, коли ґрунт прогріється на десять–дванадцять см до +8–10 °С.

Як правильно садити гладіолуси
Як правильно підготувати цибулини гладіолусів до посадки? Посадковий матеріал необхідно правильно вибрати та підготувати за три–чотири тижні до посадки:
- підберіть здорові молоді цибулини з діаметром денця п’ять–дев’ять мм;
- очистіть цибулини від покривних лусок і розкладіть на рівній поверхні паростками вгору в один–два шари;
- видаліть зайві паростки, залишивши найміцніший;
- помістіть цибулини в тепле приміщення не нижче +15 °С з розсіяним світлом;
- розкладіть пророслі цибулини за один–два дні до посадки на вологу серветку або тирсу, щоб проклюнулися корінці;
- замочіть посадковий матеріал за дві години перед посадкою в розчині мідного купоросу (п’ять г на один л води) або настоєм часнику (сто г на один л води) для знезараження.
Посадку підготовлених цибулин гладіолусів у ґрунт проводьте покроково:
- Виберіть ділянку з суглинистим або супіщаним ґрунтом, низькою кислотністю та дренажним шаром. Місце має бути сонячним, захищеним від протягів та вітру.
- Перекопайте ґрунт на глибину тридцять см, внесіть азотні добрива, перегній або компост.
- Викопайте лунки такої глибини, щоб цибулини повністю занурилися в землю. Відстань між ямками залишайте п’ятнадцять–двадцять см, а між рядами — двадцять п’ять–тридцять см.
- Полийте лунки рясно водою за сухої погоди та дочекайтеся, поки волога повністю вбереться в землю.
- Підсипте на дно лунок два см піску для захисту ніжних корінців.
- Викладіть цибулини на дно лунок, присипте зверху піском та шаром землі так, щоб вони заглибилися на сім–дев’ять см.
- Замульчуйте грядку тирсою, перегноєм або торфом.
Таким же способом саджайте дітки гладіолусів, вибираючи глибину посадки за розміром цибулинок. Дітки висаджуйте на окрему грядку, щоб отримати посадковий матеріал на наступний сезон.

Догляд за гладіолусами після посадки
Для тривалого та пишного цвітіння шпажника застосовуйте рекомендації, викладені в енциклопедії садових рослин «Ландшафтний дизайн». Доглядати за квітами починайте з моменту посадки:
- Полив. Для активного проростання листя шпажника навесні та формування квітконосів влітку знадобиться достатня кількість вологи на грядці. Якщо стоїть суха погода, грядки з квітами поливайте один раз кожні п’ять днів. На кожний квадратний метр посадок використовуйте до п’ятнадцяти л води і стежте, щоб земля просякла вологою мінімум на три см. Поливайте грядки теплою водою у вечірній час, намагаючись не потрапляти на листя. Для акуратного поливу зробіть вздовж посадок канавки та заливайте туди воду зі шланга або лійки.
- Розпушування та підгортання рослин. Цибулини гладіолусів у землі потребують кисню. Тому розпушуйте міжряддя та ґрунт біля кущиків після кожного поливу та дощу. Розпушування верхнього шару землі не допускає утворення кірки та довше зберігає вологу. Після появи паростків кущики потребують підгортання, щоб цибулини не оголювалися при попаданні води.
- Боротьба з бур’янами. Бур’яни відбирають у культурних рослин поживні речовини. Тому ділянку, на якій ростуть шпажники, прополюйте регулярно від бур’янів, видаляючи їх разом з корінням.
- Внесення підживлень. Гладіолуси, висаджені в родючий ґрунт, не потребують додаткових підживлень. Якщо ґрунти бідні, проведіть підживлення рослин протягом сезону: у травні–червні вносьте калійні та азотні добрива, у червні — фосфорні, калійні, азотні, у серпні — калійні та фосфорні. Вносьте добрива одночасно з поливами для швидкого вбирання корисних речовин кореневою системою.
- Опори для гладіолусів. Для збереження високих квітконосів на початку сезону на грядках виставляють опорні кілочки, натягують дріт або мотузки. До них підв’язують шпажник, щоб захистити від падіння при сильному вітрі та дощах.
- Захист від шкідників та хвороб. У шпажника є небезпечні шкідники, які обгризають зелену частину рослини (совки, голі слимаки), пошкоджують бульбоцибулини (щелкуни, хрущі, озимі совки, галлові нематоди). Приводить до зниження декоративності та загибелі рослин видові захворювання цибулинних культур: в’янення та гниль цибулин, стебел, бактеріальний рак, мозаїка.
У профілактичних цілях обробляйте посадки два–три рази на сезон фунгіцидними та інсектицидними препаратами. Застосовуйте також для обробки зеленої частини рослин настій деревію, тютюну, чистотілу. Хворі бульбоцибулини, дітки та уражені рослини повністю видаляйте з ділянки. Не висаджуйте цибулини на заражених видовими хворобами ділянках кілька років поспіль.
Гладіолуси стануть вишуканою окрасою клумби. Підбирайте види та сорти шпажників, висаджуйте в різний час, і гладіолуси будуть цвісти з червня до перших морозів, радуючи око широкою гамою розцвіток.