Як розмножити самшит і правильно його вирощувати, щоб отримати красиві кущі

Як розмножити самшит і правильно його вирощувати для отримання красивих кущів
Самшит: Pixabay

Самшит – чудова рослина для саду та бонсаю, що існує мільйони років. Експерти з ландшафтного дизайну розкажуть, як правильно доглядати за самшитом, щоб він радував око.

Особливості самшиту та його види

Самшит – вічнозелений декоративний кущ з сімейства самшитових. У природі є близько сотні видів цього дивовижного рослини. Кущі можуть виростати до двох метрів, а дерева – до чотирьох метрів. Самшит добре росте в різних частинах Європи, Африки та Азії, віддаючи перевагу теплому клімату. Він чудово формується і піддається обрізці, тому ідеально підходить для живоплотів.

Популярність завоювали певні сорти самшиту, які відрізняються своїми характеристиками, як показано нижче.

Назва Видові особливості
Вічнозелений Дерево або кущ з округлою кроною, має блискуче темно-зелене листя, добре росте в тіні.
Дрібнолистий Кущ до півтора метра заввишки, витримує морози до -30°C.
Колхідський Компактне дерево або кущ, морозостійкий, росте повільно та може прожити до шести століть.
Балеарський Теплолюбний, швидко росте до трьох метрів, має велике листя до п’яти сантиметрів завдовжки.

Справжня краса самшиту – його щільне, блискуче листя. Квітки у рослини дрібні та непомітні. Вони приваблюють бджіл медовим ароматом, але мед з самшиту вживати не можна, бо він отруйний.

Як розмножити самшит і правильно його вирощувати для отримання красивих кущів
Самшит цвіте: Pixabay

Умови для вирощування

У теплому кліматі самшит висаджують у садах, а в холодніших регіонах – у діжках для прикраси зимових садів. У горщику самшит ідеально підходить для бонсаю.

Де садити самшит? Рослина любить півтінь, особливо з північного або північно-східного боку ділянки. Найкраще він росте на суглинистих та піщаних ґрунтах з кислотністю 6–7.5 pH.

Важливо захищати кореневу систему самшиту від застою води. Влітку слідкуйте, щоб ґрунт під кущами завжди був вологим, періодично влаштовуйте рослині душ. Навесні мульчуйте ґрунт хвойними голками, компостом або торфом. Восени, перед настанням холодів, рясно полийте кущі.

Після заморозків вкривайте рослину агроволокном. Для захисту фігурних крон від снігу встановлюйте каркаси з дерева або пластику та обтягуйте мішковиною.

Графік підживлення кущів

Для швидшого росту самшиту потрібне підживлення. Підгодовуйте рослину з середини весни до початку серпня. Використовуйте спеціальні добрива для самшиту, які містять всі необхідні речовини для кореневої та надземної частини рослини.

Навесні використовуйте азотні добрива. Вносьте їх один раз на тиждень, додавайте у воду для поливу. Ознака нестачі азоту – почервоніле та сухе нижнє листя. Влітку азотні добрива самшиту протипоказані.

Восени, для зміцнення пагонів та підготовки до зими, застосовуйте калійно-фосфорні підгодівлі. Експерт з садівництва рекомендує розсипати гранульоване добриво для самшиту навколо основи кущів. Не використовуйте надто багато добрив, щоб не обпекти коріння рослини. Можна змішати підживлення з мульчею та після рясного поливу засипати під кущі шаром 2–3 см.

Як розмножити самшит і правильно його вирощувати для отримання красивих кущів
Кущі самшиту в горщиках: Pixabay

Розмноження вічнозеленої рослини

Як розмножити самшит в домашніх умовах? Найбільш ефективні методи – живцювання та насіння. Живцювання краще проводити влітку. Ось як це зробити:

  1. Обріжте секатором живці довжиною 10–15 см.
  2. Видаліть з нижньої частини на 4–5 см все листя, зніміть кору з одного боку живця.
  3. Помістіть живці нижнім кінцем у суміш піску, торфу та вермикуліту.
  4. Зволожте ґрунт та накрийте живці поліетиленовим пакетом.
  5. Поставте в світле місце та регулярно поливайте.

Приблизно через 2–3 тижні, коли живці дадуть коріння, пересадіть їх в окремі горщики. Поставте горщики у добре освітленому місці та вирощуйте до наступної весни, щоб висадити у відкритий ґрунт.

Вирощування самшиту з насіння потребує більше зусиль, але теж можливо. Насіння потребує стратифікації протягом місяця. Потім пророщуйте його у вологих паперових рушниках в теплому місці та висаджуйте в окремі горщики для отримання саджанців.

Правильна обрізка кущів

Наскільки швидко росте самшит? Самшит росте дуже повільно, приблизно 5–6 см за рік, тому не любить сильної обрізки. Щоб кущі мали доглянутий вигляд, регулярно проводьте формуючу та санітарну обрізку.

У м’якому кліматі починайте роботи вже у квітні, а в більш суворих умовах – на початку травня. Витримуйте інтервал між стрижками не менше місяця. Завершуйте процес приблизно в середині вересня, коли рослина припиняє вегетацію та переходить в період спокою.

Виконуйте обрізку акуратно, зрізайте нові пагони. Дорослі (скелетні) гілки видаляйте тільки в тому випадку, якщо кущ виглядає безформним.

Радять вибирати сорти самшиту, які майже не вимагають кардинальної обрізки. Вони виростають до бажаної форми та розміру. Зайві гілки на таких кущах видаляють вибірково, в міру їх росту.

Як розмножити самшит і правильно його вирощувати для отримання красивих кущів
Самшит обрізають секатором: Freepik

Шкідники та хвороби самшиту

Найбільша проблема самшиту – зимовий або весняний опік. Щоб його уникнути, затінюйте кущі на зиму спеціальною сіткою. Кущі також страждають від кореневої гнилі. Тому їх потрібно правильно садити та поливати за графіком.

У вологому середовищі на самшиті розвивається некроз пагонів. Це грибкове захворювання вражає кінчики пагонів, на листі з’являються рожево-оранжеві плями, що містять спори грибків. При виявленні проблеми обріжте уражені гілки та обробіть кущ фунгіцидами.

Шкідники самшиту – вогнівка, самшитова галиця, павутинні кліщі, попелиці. Вогнівка здатна за кілька днів повністю знищити кущ. Самшитова галиця відкладає яйця на молодих листочках. З яєць з’являються личинки, які харчуються зеленню. Тільки регулярні обробки насаджень акарицидами допоможуть уберегти їх від шкідників.

Самшитові насадження стануть окрасою ділянки, якщо правильно за ними доглядати. Особливої уваги рослина вимагає взимку, коли її потрібно захистити від вимерзання, снігових заметів та сонячних опіків. Деякі види самшиту висаджують в горщик та вирощують в приміщенні.