Посадка моркви навесні: терміни і правила

Посадка моркови весной: сроки и правила
Посадка моркови весной: Unsplash/Markus Spiske

Морква зростає практично на кожній ділянці. Коли сіяти культуру навесні та як правильно це зробити? Розкриємо секрети, як виростити щедрий урожай смачного та корисного коренеплоду.

Терміни посадки та особливості посіву моркви навесні

Морква – холодостійка культура, яку сіють на зиму та навесні. Весняні терміни посіву моркви залежать від погодних та кліматичних умов регіону.

Коли садити моркву?

Визначте період посіву моркви навесні залежно від регіону:

  • у середній смузі з помірним кліматом — квітень–початок травня;
  • в південних регіонах — кінець березня–середина квітня;
  • у північних районах — перша половина травня.

Городники часто керуються місячним календарем та народними прикметами, щоб провести роботу в сприятливі дні та отримати до осені добрий урожай моркви. За народними прикметами, культуру починають сіяти, коли зацвіла осика та фіалка, встановиться тепло (вдень до +15 °С, а ґрунт прогріється до +7–8 °С).

Зверніть увагу: традиційні знання, перевірені часом, часто підказують найкращий момент для посіву, але завжди важливо враховувати місцеві умови та прогноз погоди.

Не варто садити моркву надто рано, оскільки:

  • морква визріє вже в серпні та не буде придатною для зберігання взимку;
  • в холодній землі дрібне насіння лежить довго і може загинути.

Ранні сорти моркви для отримання соковитих плодів влітку висівають, як тільки прогріється земля. Середньостиглі та пізні сорти висівають пізніше, щоб зрушити терміни збору врожаю на пізню осінь. Якщо в регіоні стоїть тепла волога погода, моркву сіють наприкінці травня. При таких термінах посіву коренеплоди краще зберігаються.

Посадка моркови весной: сроки и правила
Морква висівають, коли ґрунт прогріється: iStockPhoto

Загальні правила посіву моркви навесні

Коренеплоди сіють у пухкий родючий ґрунт. Найсоковитіша та найбільша морква виростає в піщаній землі з нейтральною кислотністю. Якщо земля на ділянці важка, додають пісок (1 кг на 1 м²) та перепрілу суміш торфу, гною та картопляних очисток у рівних частинах (5 кг на 1 м²). Свіжий гній для коренеплодів не підходить, оскільки призводить до накопичення нітратів, деформації овочів та появи неприємного запаху.

Не використовуйте свіжий гній: це може зіпсувати смак моркви та ускладнити її зберігання.

Грядку готують з осені. Грунт перекопують і закладають органічними добривами. Навесні землю перекопують ще раз і рихлять граблями, розбивають великі грудки, видаляють тверді частини та коріння бур’янів.

Відомий овочівник радить облаштовувати комбіновані грядки різними способами:

  • посадити в один ряд по центру грядки кукурудзу, з обох боків від неї — квасолю, а по краях — моркву;
  • висадити цибулю-сіянку по контуру всієї грядки, призначеної для моркви, а ряди моркви раннього сорту чергувати при посіві з рядами редиски;
  • висадити по центру грядки ранню моркву. Коли прийде термін, висадити з обох боків від неї розсаду капусти, чергуючи з чорнобривцями.

Дотримуйтесь сівозміни. Найкращими попередниками для моркви стануть картопля, капуста, кабачок, огірки. Морква дасть добрий урожай в таких умовах:

  • після соняшників та тютюну;
  • на грядці з різким ухилом;
  • в затіненому куточку;
  • на сухій землі;
  • на ділянці, засміченій пирієм.

Відсоток схожості насіння моркви становить 50–70%. Садити краще 2–3-річне насіння, у якого схожість набагато вище. За цей період ефірні олії, які гальмують проростання насіння, частково вивітрюються. Пустушки відокремлюйте від здорового насіння методом замочування в теплій воді на 10 годин. Вони спливуть на поверхню, а придатні зерна залишаться на дні.

Щоб збільшити схожість, підготуйте насіння моркви до посіву:

  • засипте насіння в марлевий мішечок;
  • опустіть у гарячу воду (50–55 °С) на 20 хвилин;
  • остудіть в холодній воді та просушіть перед посівом.

Для видалення ефірних олій з поверхні насіння промийте їх господарським милом, опустіть на 20 хвилин у горілку або в перекис водню.

Посадка моркови весной: сроки и правила
Насіння моркви: Unsplash/Megs Harrison

Як правильно посадити моркву навесні

Морква розмножується насінням, яке дозріває в зонтиках. Для посадки навесні вибирають середньостиглі та пізні сорти цієї культури, які дозрівають восени та підходять для зберігання. Після посіву в землю насіння набухає протягом 3 тижнів, а тільки потім з землі з’являються тонкі паростки.

Покрокова інструкція з посадки моркви

Виконуйте посів моркви навесні таким чином:

  • Зробіть рівні борозенки глибиною 2 см на відстані 20 см одна від одної.
Посадка моркови весной: сроки и правила
Зробіть рівні борозенки глибиною 2 см: YouTube/Татьяна огородница
  • Пролийте борозни водою для ущільнення ґрунту.
Посадка моркови весной: сроки и правила
Пролийте борозни водою для ущільнення ґрунту: YouTube/Татьяна огородница
  • Сійте насіння, витримуючи між ними відстань близько 1 см.
Посадка моркови весной: сроки и правила
Сійте насіння через 1 см: YouTube/Татьяна огородница
  • Засипте борозенки землею та злегка ущільніть ґрунт. Це допоможе зберегти вологу та вберегти посіви від різких перепадів температури.
Посадка моркови весной: сроки и правила
Засипте борозенки землею та ущільніть ґрунт: YouTube/Татьяна огородница

Для посівів, крім рядкового способу, застосовують також стрічковий спосіб. Тоді на грядці роблять по 3 ряди з інтервалом 8 см та міжряддям 40 см.

Дрібне насіння складно посадити так, щоб згодом уникнути проріджування сходів. Для цього застосовують такі методи посіву:

  • Розріджений посів. Змішують насіння з крохмальним клейстером (3 ст. л води) та проливають по рядах. Змішують їх з піском (1:10) та розподіляють по борозенках.
  • Точний посів. Насіння приклеюють на посадочній стрічці або туалетному папері. Проводять маркерне розмітку та розміщують насіння на відстані 3–4 см.

Догляд за посадками моркви

Після посіву перші сходи моркви з’являються через 10–14 днів. Все залежить від способу передпосівної обробки та температури ґрунту.

Морква любить «дихаючий» ґрунт, тому слід часто рихлити міжряддя. Перше рихлення проведіть до появи сходів. Борозенки, в які висіяне насіння, чітко виділяються на грядці. Тому можна сміливо прополоти міжряддя та відкрити доступ кисню до насіння, що проклюнулося. Рихліть міжряддя після кожного поливу чи дощу.

Ніжні паростки коренеплодів чутливо реагують на появу бур’янів. Зазвичай бур’яни проростають раніше, ніж морква. Тому автор рекомендує їх терміново знищити, інакше вони заб’ють повільно розвиваючі сходи моркви.

Для вирощування великих коренеплодів потрібно своєчасно проріджувати сходи. Навіть при прорідженому способі посіву з землі з’являються зайві паростки. Їх прибирають, як тільки у морквини з’являться перші справжні листочки. Сіянці залишають на відстані 3 см один від одного. Коли у пагонів з’являється дві пари справжніх листків, проводять друге проріджування сходів, при якому відстань між сусідніми рослинами збільшується в 2 рази.

Посадка моркови весной: сроки и правила
Догляд за посадками моркви: Unsplash/Markus Spiske

Радимо для отримання доброго врожаю підгодовувати культурні рослини добривами та захищати від хвороб та комах-шкідників.

Щоб отримати добрий урожай, посіви моркви удобрюють за сезон 2 рази. Першу підгодівлю вносять через 3–4 тижні після появи сходів, другу — через 2 місяці. Підживлення проводять кореневим способом, поливаючи грядку такими розчинами:

  • 1 ст. л. нітрофоски на 10 л води;
  • 2 склянки деревної золи настоюють у відрі води 2 дні;
  • 10 л води, 20 г калійної селітри, по 15 г сечовини та подвійного суперфосфату.

Чи потрібно поливати посіви моркви? Посіви моркви поливають одразу після появи сходів, якщо стоїть суха погода. Для цього використовують шланг з розбризкувачем або лійку. Поливи проводять у вечірній час, регулюють кількість вологи за станом ґрунту. Після другого проріджування поливи припиняють, інакше морква вкриється в землі волосками, потріскається та втратить лежкість.

Виростити соковиту та смачну моркву нескладно. Скористайтеся рекомендаціями фахівців та восени зберете щедрий урожай корисного овоча.