
Крапельне зрошення – це одна з найраціональніших та практичних технологій у садівництві та городництві. Економічний метод поливу впроваджується повсюдно, облаштовуючи системи зрошення з різних матеріалів. Як зробити крапельний полив власноруч, знають автори публікацій з екологічного землеробства.
Стандартна система крапельного поливу
Власники садово-городніх ділянок вже давно оцінили крапельний полив та випробували його дію в закритому та відкритому ґрунті для різних культур. Цей метод має суттєві переваги, як то економія води, можливість зволожувати ґрунт цілодобово та забезпечувати якісне зволоження ґрунту.
- Економить воду та дає змогу зволожувати ґрунт цілодобово.
- Вирішує питання поливу рослин під час відсутності власника ділянки.
- Забезпечує якісне зволоження ґрунту.
- Підвищує врожайність культур.
Зменшити витрати на систему крапельного поливу можливо, якщо змонтувати крапельні шланги самостійно. Для роботи знадобиться: крапельна стрічка, пластикова труба, ємність для води, запірний кран, фільтр очищення, трійники, кутики, заглушки та фітинги.

Здійснюйте монтаж системи поетапно, як рекомендують досвідчені садівники. Почніть з креслення, розташуйте місце подачі води та відстань між грядками, а потім розрахуйте метраж стрічки.
- Намалюйте креслення з розташуванням місця подачі води та відстанню між грядками. Розрахуйте за схемою метраж крапельної стрічки та кількість матеріалів, необхідних для спорудження поливу.
- Встановіть накопичувальну ємність для води на висоті мінімум два метри від землі.
- Розташуйте перпендикулярно грядкам і приєднайте до ємності поліетиленову трубу з більшим діаметром, ніж відвідні шланги. За шириною ця труба повинна дорівнювати посадочній смузі.
- Встановіть між запірним краном ємності та основною трубою фільтр грубої очистки.
- Просвердліть отвори у пластиковій трубі та прикріпіть до неї крапельні стрічки потрібної довжини стартовими фітингами. Укладіть шланги вздовж грядок.
- Поставте заглушки на кінці кожної стрічки або просто зав’яжіть її на вузлик.
Після закінчення монтажу заповніть ємність водою і перевірте працездатність та герметичність системи. Воду запускайте повільно та прослідкуйте, як проходить рідина на початку та в кінці кожної стрічки.

Крапельний полив з пластикових пляшок
У кожного городника є можливість зекономити на дорогій крапельній системі, використовуючи пластикові пляшки. Переваги такого зрошення – мінімальні витрати та ефективне зволоження ґрунту біля кореневої системи рослини.
Використання пластикових пляшок для поливу – це не лише економічно вигідно, але й екологічно. Таким чином зменшується кількість пластику, що потрапляє на звалища.
Як зробити крапельний полив у теплиці? Для теплиці підійде підвісна крапельна система з пластикових пляшок, оскільки між рослинами занадто мало місця. Виконуйте монтаж так:
- Зробіть горизонтальну опору над кущами з дерев’яних палок або металевих штирів з гачками.
- Візьміть необхідну кількість пляшок (1,5 л) і зріжте денця.
- Зробіть біля зрізу два отвори один навпроти одного для протягування шпагату. Просвердліть один або кілька отворів над пробкою, щоб сочилася вода.
- Розвісьте пляшки над грядкою, наповніть водою. Розподіліть так, щоб уникнути потрапляння води на листя.
Пляшки розміщуйте над рівнем землі на 30–50 см.
Як зробити крапельний полив городу? На відкритих грядках велика відстань між рослинами, тому використовуйте пластикові пляшки від 3 л.

Обладнайте поливну систему поетапно:
- Наповніть пляшки (6 л) водою і закрийте кришкою.
- Зробіть в нижній частині пляшки два отвори діаметром 1–2 мм.
- Викопайте лунку між рослинами і встановіть в неї пляшку. Засипте землею так, щоб отвори знаходилися в ґрунті.
- Долийте воду в пляшку і закрийте щільно кришкою.
Пляшки можете перевернути вниз шийкою. Для цього зріжте денце і зробіть отвори для води по всій довжині пляшки. Встановіть в лунку кришкою вниз, засипте землею та налийте воду.
Можете зробити 10–12 отворів для більш інтенсивного надходження води. Якщо розчин виливається надто швидко, поверніть пляшки навколо своєї осі, щоб ґрунт утворив земляні пробки в отворах. Стежте за тим, щоб пляшки не спорожніли.
Поливна система з медичних крапельниць
Популярністю у городників користується спосіб зрошення за допомогою медичних крапельниць. Вони обладнані регулятором з коліщатком, що дозволяє встановлювати інтенсивність подачі води для різних рослин.
Використання медичних крапельниць – це ще один спосіб повторного використання предметів та зменшення відходів. Таким чином, дачники проявляють турботу про навколишнє середовище.
Медичні крапельниці використовують як крапельні стрічки, підключаючи їх до подаючої системи з гумових або поліетиленових труб. Але є більш простий спосіб, в якому крапельниця використовується разом з ємністю для води. Ємність роблять з пластикових пляшок або пакетів для ліків.

Зробіть поливну систему з медичних крапельниць таким чином:
- Встановіть біля рослин опору для підвішування крапельниць (палицю, брус, металевий стрижень).
- Зріжте денце у пластикової пляшки, закріпіть на опорі та наповніть водою.
- Встроміть голку в пляшку або в кришку в будь-якому місці. Розмістіть кінці трубочок в потрібному місці, щоб вода не потрапляла на листя рослини.
- Відкрийте крапельницю коліщатком для надходження води з потрібною інтенсивністю. Наповнюйте ємність водою в міру необхідності.
Можете підключити окремі ємності з крапельницями до єдиної системи поливу. Для цього зробіть розводку на ділянці з гумових шлангів, під’єднайте до ємності з водою. Зробіть в гумовому шлангу отвори і вставте в них крапельниці пластиковим кінцем. Розведіть трубочки крапельниць під кожен кущ для повільного поливу.
Спеціальні крапельні стрічки в поливній системі вдало замінюють звичайними пластиковими пляшками або використаними медичними крапельницями. Принцип їх роботи такий самий, як у крапельної стрічки. Завдяки крапельній системі садово-городня ділянка завжди буде достатньо зволожена і принесе багатий урожай.