
Огірки можуть вражати різні недуги, що значно впливає на кількість зібраного врожаю. Якщо не дотримуватись правил вирощування, рослини стають вразливими, що веде до зменшення врожайності. Експерти з городництва, як Галина Кизима, Геннадій Распопов, Октябрина та Олександр Ганічкіни, діляться цінними порадами, які допоможуть розпізнати хвороби та обрати правильний метод лікування.
Хвороби огірків у теплиці
Які хвороби найчастіше зустрічаються у огірків, що ростуть в теплиці? У захищеному ґрунті огірки часто атакують грибкові захворювання: біла гниль, звичайна мозаїка, борошниста роса, оливкова плямистість.
Біла гниль
Біла гниль – грибкове захворювання, що помітно проявляється на стеблах рослини у вигляді білого нальоту. Гниль розм’якшує тканини і уражає всі частини рослини, від коріння до плодів. Найкраще середовище для розвитку хвороби – підвищена вологість у теплиці, де грибок склеротинія активно розмножується у ґрунті. Його можна занести з ґрунтом, водою або через необроблені інструменти.
При перших ознаках захворювання необхідно припинити полив та провітрити приміщення. Для боротьби з хворобою використовують:
- розчин сироватки та води у співвідношенні 1:2;
- розчин мідного купоросу (1/2 ч. л. на 3 л води);
- фунгіциди системної дії, розведені за інструкцією.
Щоб запобігти появі білої гнилі, огірки у теплиці висаджують на відстані 45 см один від одного, регулярно видаляють пасинки, щоб забезпечити циркуляцію повітря, як радить Галина Кизима, авторка книги «Хитрі грядки. Толковая книга для тех, кто любит отдыхать».

Звичайна мозаїка
Звичайна мозаїка – вірусне захворювання, яке можна впізнати по жовтим і білим плямам на молодих листках та їх зморщуванню. Хворі рослини погано цвітуть, дають строкаті плоди та швидко в’януть.
Різкі перепади температури, вологість повітря та ґрунту, неправильний полив та надлишок азотних добрив знижують імунітет огірків. Якщо рослина захворіла, її треба знищити, а ґрунт обробити марганцівкою. Для інших огірків використовують наступні розчини:
- йодовмісні препарати;
- молочно-йодовий розчин (1 л молока, 10 крапель йоду на 10 л води).
Щоб не допустити поширення вірусу, насіння перед посадкою замочують у марганцівці, ґрунт для розсади прожарюють або знезаражують спеціальними препаратами.
Борошниста роса
Як виглядають листки огірків, уражені грибком? На верхній стороні листя з’являється білий або рудуватий наліт борошнистої роси. Листя жовтіє та швидко сохне.
Ефективні заходи боротьби з борошнистою росою:
- обприскування розчином коров’яку (1 л рідкого коров’яку, 1 ст. л. сечовини);
- обпилювання рослин сіркою дрібного помолу;
- полив розчином перманганату калію (1,5 г на 10 л води);
- обробка куща 5% розчином залізного купоросу;
- застосування фунгіцидних препаратів.
Грибкове захворювання виникає через надмірну вологу, перепади температури та полив холодною водою. Для профілактики захворювання в теплиці щороку замінюють верхній шар ґрунту, поливають рослини теплою водою, очищують приміщення від бадилля, підтримують стабільну температуру близько +23 °С та рівень вологості в межах 50–70%.

Оливкова плямистість (кладоспоріоз)
Оливкова плямистість – грибкова хвороба, що з’являється на плодах у теплиці при поливі холодною водою, високій температурі та вологості, протягах. Симптоми хвороби:
- виразки бурого кольору на плодах;
- виділення липкої рідини.
Кладоспоріоз дуже швидко поширюється та протягом тижня може знищити весь урожай огірків. Щоб зупинити хворобу, поливи припиняють на тиждень, провітрюють теплицю у теплі дні та закривають у холодні, обробляють посадки 1% розчином бордоської суміші.
Для профілактики кладоспоріозу, прибирайте рослинні залишки, дезінфікуйте ґрунт та опори в теплиці спеціальними препаратами.
Хвороби огірків у відкритому ґрунті
Які хвороби атакують огірки у відкритому ґрунті? Огірки на грядці часто страждають від таких захворювань: несправжня борошниста роса (пероноспороз), аскохітоз, антракноз, бактеріоз.
Несправжня борошниста роса (пероноспороз)
Чому у огірків в’яне та жовтіє листя? Листя огірків вражає пероноспороз, або несправжня борошниста роса, – грибкове захворювання. Грибки оселяються на внутрішній стороні листя та призводять до пожовтіння та в’янення листя.
Причина появи хвороби – підвищена вологість та перепади температури. Для лікування використовують наступні розчини:
- содовий розчин (40 г соди на 5 л води);
- цибулевий відвар (500 г лушпиння на 10 л води);
- біопрепарати та фунгіцидні засоби (за інструкцією).
Для профілактики обирайте стійкі сорти для посадки у ґрунт, очищайте грядки від рослинних залишків, бур’янів і перекопуйте ґрунт, рівномірно поливайте огірки відстояною теплою водою та регулярно вносьте підживлення.

Аскохітоз
Грибкова хвороба аскохітоз поширюється на кущах знизу вгору, вражаючи поверхню огіркових пагонів. Симптоми хвороби:
- світло-зелені водянисті плями, які сохнуть та білішають;
- тріщини та рани з виділенням білої та коричневої рідини;
- почорніння та загнивання плодів на стадії дозрівання;
- плями на листках, їх засихання.
Хворобу викликають часті температурні коливання, полив розсади холодною водою та посадка зараженого насіння.
Методи боротьби з аскохітозом:
- обприскування 1% розчином мідного купоросу;
- обпилювання сухою сумішшю мідного купоросу та крейди 1:1;
- застосування протигрибкових фунгіцидів.
Профілактичні агротехнічні заходи:
- протруювання насіння перед посадкою;
- посадка огірків на новому місці;
- видалення пожовклого листя.
Геннадій Распопов, автор книги «Огірки та кабачки на екогрядках. Урожай без хімії», радить при обрізанні хворих листків не залишати черешки, щоб не поширювати інфекцію.
Антракноз
Грибкова хвороба антракноз небезпечна тим, що знищує практично всю рослину. Зовнішні ознаки хвороби:
- круглі спори на листі у вигляді жовтих плям;
- некроз тканин на місці плями та поява дірок;
- дрібні рожеві плями на плодах, що проростають углиб.
Небезпечні грибки розносить дощ, вітер, комахи-шкідники. Хвороба прогресує при підвищеній вологості та спеці.
Для боротьби з антракнозом підійдуть такі засоби:
- суспензія колоїдної сірки (1%);
- бордоська суміш (0,5–1%);
- розчин мідного купоросу (0,7%).
З профілактичною метою проводять такі заходи:
- очищають грядки від рослинних залишків та перекопують;
- використовують тільки здоровий насіннєвий матеріал;
- обпилюють кущі порошком вугілля, вапна або крейди;
- обприскують молоді кущі настоєм деревної золи або молочно-йодною сумішшю.

Бактеріоз
Бактеріоз огірків – одне з найпідступніших захворювань, що веде до зниження врожайності. До лікування важливо приступити при появі перших ознак, інакше хвороба швидко пошириться і призведе до загибелі всього куща.
Симптоми хвороби:
- каламутні плями на листі, на місці яких пізніше утворюються дірки;
- плями коричневого кольору на плодах;
- гниття плодів.
На думку співавторів книги «Все про томати та огірки» Октябрини та Олександра Ганічкіних, бактеріоз поширюється у дощову погоду при підвищеній температурі повітря. Хворі рослини відразу видаляють з грядки, а здорові обприскують 1% бордоською рідиною.
Профілактика бактеріозу зводиться до знезараження посадкового матеріалу у марганцівці або іншому розчині, знищенню рослинних залишків, підтримці оптимальної вологості ґрунту.
Огірки у теплиці та відкритому ґрунті часто вражають грибкові, бактеріальні та вірусні хвороби. Правильне визначення захворювання огірків та вчасно розпочате лікування дозволяють врятувати рослину та отримати багатий урожай.