
Щоб отримати міцні сходи та здорові сіянці, використовують стратифікацію насіння. Це спеціальна процедура, яка готує насіння до проростання. Важливо правильно підготувати посівний матеріал, дотримуючись агротехнічних правил, для овочевих, плодових та декоративних культур.
Що таке стратифікація та для чого вона потрібна
Усі рослини проходять певні життєві цикли, починаючи з проростання та закінчуючи появою плодів. Щоб насіння проросло в домашніх умовах, їх піддають спеціальній обробці, яка прискорює цей процес. Такий процес і називається стратифікацією.
Суть, види та задачі стратифікації насіння
Стратифікація насіння – це спеціальна передпосівна обробка, де за допомогою температури та вологості відбувається пробудження зародків насіння. В результаті, насіння переходить зі стану спокою до активного росту.
Стратифікація важлива, бо зародки в насінні захищені від передчасного проростання та загибелі. Процедура імітує природні умови росту, що сприяє більш успішному розвитку рослини.
Стратифікація потрібна, щоб:
- пом’якшити та розчинити захисну оболонку, полегшуючи розтріскування твердої шкірки;
- наситити зерна необхідними речовинами, які переходять з складних органічних сполук у прості;
- знищити речовини, що сповільнюють ріст, які є в насінні;
- активувати природні стимулятори росту.

Обробці підлягає насіння культур, які погано проростають у звичайних умовах.
- деякі овочі (перець, баклажани, томати, морква);
- багаторічні квіти (клематис, півонія, лаванда);
- плодові дерева (яблуня, груша, горобина та ін.);
- ягідні кущі (шипшина, жимолость);
- лісові дерева (кедр, клен, ясен);
- хвойні рослини (ялиця, ялина).
Час передпосівної обробки варіюється від кількох днів до кількох місяців, залежно від культури. Інформацію про тривалість стратифікації можна знайти на упаковці з насінням або у спеціальному довіднику.
Перед стратифікацією насіння необхідно підготувати:
- Обробіть насіння 0,5-процентним розчином марганцівки для знезараження. 30-хвилинної процедури достатньо, щоб знищити грибки та шкідників.
- Промийте насіння в чистій воді та видаліть лушпиння.
- Замочіть насіння у холодній (5–7 °С) або теплій (15–20 °С) воді, залежно від обраного способу стратифікації. Час замочування залежить від розміру насіння (від 2 до 48 годин). Злийте воду, як тільки вони набрякнуть.
- Просушіть насіння, розстеливши їх на паперовому рушнику. Залишилася волога може призвести до їх загнивання та загибелі.
Одночасно з насінням підготуйте пухкий ґрунт, що пропускає повітря. Ідеальним варіантом буде торф або пісок, піщано-торф’яна суміш у співвідношенні 1:1, вермикуліт або мох сфагнум. У довідниках рекомендують на 1 частину насіння брати 3–4 частини субстрату.
Ємність із ґрунтом помістіть у духову шафу або мікрохвильову піч для знезараження. Духовку нагрійте до 120 °С та прогрівайте ґрунт не менше 1 години. Щоб знезаразити ґрунт у мікрохвильовій печі, увімкніть її на повну потужність на 10 хвилин.

Види стратифікації
За способом обробки виділяють такі види стратифікації:
- холодна, коли насіння обробляється при низьких температурах;
- тепла або гаряча – в умовах підвищеної температури;
- комбінована або ступінчаста, де застосовують холодний та теплий способи;
- суха – з низьким рівнем вологості.
За термінами проведення обробки розрізняють:
- зимову – для багаторічних та кімнатних квітів;
- весняну – для овочевих культур та деяких невибагливих квітів;
- осінню – для тривалої обробки насіння плодових та хвойних дерев.
Холодна стратифікація передбачає температури від +1 °С до +3 °С, щоб насіння пройшло фазу спокою. Важливо уникати низьких температур, щоб не загинули зародки.

Як проводити стратифікацію насіння в домашніх умовах
Спосіб стратифікації вибирають для кожної культури окремо. Вдома використовуйте холодний або теплий спосіб стратифікації. Якщо насіння довго не проростає, застосовуйте комбінований, ступінчастий або сухий методи.
Холодний спосіб
Основні умови холодного передпосівного обробітку:
- температура — від +1 °С до +5 °С;
- вологість повітря на рівні 65–75%.
Забезпечте шокову терапію для насіння:
- Помістіть контейнери з насінням та ґрунтом у холодильник, підвал або інше холодне приміщення.
- Закопайте контейнер із насінням у ґрунт (для осінньої стратифікації).
- Накрийте ємність зі сумішшю насіння та ґрунту снігом, якщо потрібна коротка стратифікація (до 3 годин).
- Поставте контейнер з насінням на відкритий балкон на зиму.
- Підготуйте качани капусти, видаливши серцевину. Засипте всередину насіння та прикрийте зрізаною частиною. Закопайте восени качани в землю на 40 см. Навесні дістаньте готовий посівний матеріал з паростками.
Важливо пам’ятати, що тривалість холодної стратифікації може варіюватися від декількох тижнів до кількох місяців. Регулярно перевіряйте насіння на наявність ознак гнилі та підтримуйте необхідний рівень вологості ґрунту.
Тривала стратифікація триває від 2–3 тижнів до кількох місяців. Все залежить від розмірів і виду насіння. В процесі стратифікації регулярно оглядайте насіння кожні 10–15 днів, щоб вчасно помітити гниль та не допустити пересихання ґрунту.

Теплий спосіб
Для овочевих культур навесні проведіть теплу стратифікацію, щоб отримати дружні сходи та сильну розсаду перцю, томатів, баклажанів, огірків. Основні умови такого обробку:
- температура від +18 °С–22 °С;
- вологість — не більше 70%.
Насіння поміщайте в пісок, поролон або марлевий мішечок на 1–2 дні. Обов’язково провітрюйте насіння та слідкуйте, щоб не пересохло. За словами, попередня замочка у воді в теплому приміщенні протягом 1–2 діб спонукає насіння прокльовуватися до дня посіву.
Комбінований і ступінчастий способи
Комбінований та ступінчастий способи використовуйте, якщо насіння довго не проростає. Комбінований тип передбачає поєднання теплої та холодної стратифікації, ступінчастий — багаторазове повторення цієї комбінації.
Різка зміна температур сприяє пробудженню насіння. Строки знаходження насіння при високій та низькій температурі залежать від особливостей рослини. В процесі стратифікації стежте за субстратом, щоб він не пересихав. Порушення режиму вологості призводить до загнивання або загибелі насіння.
Замість субстрату використовуйте вату, марлю, ватяні диски або поролон. Зволожте їх водою та розмістіть зверху насіння. Щоб не допустити пересихання, конструкцію з посівним матеріалом помістіть у пакет або накрийте плівкою.

Сухий спосіб
Сухий спосіб передпосівної обробки використовується, щоб не допустити загнивання насіння. Правила сухої стратифікації:
- Розмістіть підсушене насіння на сухому субстраті (пісок, мох).
- Помістіть у контейнер з отворами для циркуляції повітря. Зменшуйте вологість до 40–50%, але слідкуйте, щоб насіння не пересихало.
- Поставте контейнер у холодильник або засипте снігом (на 30 см) на відкритому просторі.
Сухий спосіб стратифікації часто використовують для насіння, яке схильне до загнивання у вологих умовах.
Стратифікований посівний матеріал висаджуйте в ґрунт, як тільки дозволять погодні умови. Можете використовувати насіння для посіву в теплиці та відкритому ґрунті. Після стратифікації сходи будуть дружними, а сіянці міцними та здоровими.