Як садити кавуни у відкритому грунті: всі тонкощі і секрети

Як саджати кавуни у відкритий ґрунт: всі тонкощі та секрети
Як саджати кавуни у відкритий ґрунт: Unsplash/Dagmara Dombrovska

Мрієте виростити на городі великі та солодкі кавуни? Для цього треба оволодіти деякими секретами посадки та догляду за баштанною культурою. Досвідчені городники підказують, коли та як краще висаджувати кавуни на грядках, які технології допоможуть отримати щедрий урожай.

Особливості вирощування кавунів у відкритому ґрунті

В домашніх умовах кавуни вирощують розсадним способом та прямим посівом насіння у відкритий ґрунт.

Як підготуватися до посадки кавунів у відкритий ґрунт

Щоб виростити смачні плоди на баштані, обирайте правильне місце посадки. Найкраще місце для кавунів – сонячна ділянка з рівною поверхнею. Баштан має бути захищений від сильних вітрів та застою вологи у ґрунті.

Кавуни чудово ростуть на родючому пухкому ґрунті. Підійдуть супіщані та суглинисті ґрунти, удобрені з осені. Зазвичай під перекопування вносять перегній або компост. Навесні в ґрунт додайте мінеральні добрива, що містять калій, сульфат амонію, суперфосфат.

Найкращими попередниками баштанних культур на грядці стануть картопля, томати, кукурудза та зернові культури. Не висаджуйте на одне й те саме місце рослини одного сімейства, оскільки вони мають спільні захворювання та уражаються однаковими шкідниками. Не висаджуйте кавуни більше двох років поспіль на одному місці, а також після динь, патисонів та кабачків.

Рекомендується вибирати відповідні сорти кавунів для посіву у своєму регіоні:

  1. Якщо тепло навесні настає надто пізно, для посадки в ґрунт вибирайте ультраранні та ранні сорти кавунів, що дозрівають за сімдесят-вісімдесят днів.
  2. Середньостиглим та пізнім сортам для дозрівання знадобиться дев’яносто-сто днів, тому їх вирощують у південних широтах.

Найбільш популярні у городників скоростиглі сорти та гібриди кавунів: “Шуга бейбі”, “Продюсер”, “Крімсон світ”, “Карістан F1”, “Сибірські вогні”, “Огоньок”.

Як саджати кавуни у відкритий ґрунт: всі тонкощі та секрети
Популярні сорти кавунів: Unsplash/Jeremy Horvatin

Для покращення схожості насіння, утворення жіночих плодоносних квіток, хорошого розвитку батогів перед посадкою проводьте замочування та прогрівання посадкового матеріалу. Дійте поетапно:

  • Засипте насіння у мішечок з тканини та занурте у теплу воду (п’ятдесят-шістдесят градусів Цельсія) на дві-три години.
  • Перекладіть на тридцять хвилин для знезараження у злегка підігрітий слабкий розчин марганцівки.
  • Викладіть насіння на ватну або паперову підкладку та залиште у теплі на дві доби до появи паростків.

Загартовування насіння проводьте протягом одного-двох днів, розмістивши набрякле та проклюнувшеся насіння кавуна у холодильнику за температури від нуля до плюс одного градуса Цельсія. Періодично його перемішуйте, підсушіть насіння перед посівом.

Як саджати кавуни у відкритий ґрунт: всі тонкощі та секрети
Насіння кавунів: Pixabay

Коли саджати кавуни в ґрунт?

Сіянці кавунів чутливо реагують на різкі перепади температури. Вибирайте період для посадки насіння у відкриту грядку, коли температура повітря підніметься до плюс дванадцяти-чотирнадцяти градусів Цельсія, а ґрунт прогріється на десять сантиметрів. У холодному ґрунті насіння проростає довго, може заразитися грибковою мікрофлорою та загинути.

Вибирайте час посадки кавунів у ґрунт, виходячи з кліматичних умов:

  • для південних районів час посадки настає наприкінці квітня – на початку травня;
  • в середній смузі посадки краще починати у середині травня;
  • у північних регіонах застосовують розсадний спосіб у квітні та саджають готові сіянці у ґрунт на початку червня. Для посіву насіння у землю підійдуть тільки ультраранні та ранні сорти.

Сіянці кавунів активно розвиваються та починають плодоношення, коли достатньо сонця та тепла. Тому терміни посадки городники зрушують самостійно, спостерігаючи за змінами погоди.

Як саджати кавуни у відкритий ґрунт: всі тонкощі та секрети
Коли саджати кавуни в ґрунт: Unsplash/Brian Wangenheim

Посадка та догляд за кавунами у відкритому ґрунті

Як тільки настане справжнє тепло без поворотних заморозків, приступайте до посіву насіння кавуна на підготовленій ділянці. Дотримуйтесь агротехнічних норм, передбачених для посадки баштанних культур, та висаджуйте кавуни квадратно-гніздовим способом, щоб батоги мали достатньо місця для розростання.

Покрокова інструкція з посадки насіння кавуна

Як саджати кавуни насінням на відкритих ґрунтах? Виконуйте посівні роботи поетапно:

  1. Підготуйте лунки глибиною вісім-десять сантиметрів, залишаючи міжряддя до одного метра, а відстань між лунками – не менше ніж нуль цілих п’ять десятих метра.
  2. Приготуйте суміш з золи, землі, перегною та нітроамофоски (одна чайна ложка) і засипте в кожну лунку одна столова ложка суміші.
  3. Залийте в лунки воду та дайте ввібратися.
  4. Висаджуйте по два-три насінини в лунку на глибину шість-дев’ять сантиметрів. Глибина загортання залежить від структури ґрунту, розмірів насінини та зволоженості ґрунту.
  5. Присипте зверху перегноєм, щоб не утворювалася кірка. Вона може зупинити паростки на виході з землі, і вони загинуть.
  6. Вкрийте посіви агроволокном або плівкою для прискорення сходів.

Якщо температурний режим та режим вологості відповідають нормам, дружні сходи кавунів з’являться вже через шість-десять днів. Після появи першого листочка грядки краще замульчувати тирсою або соломою, щоб зупинити ріст бур’янів та зберегти вологу в ґрунті.

Як саджати кавуни насінням на відкритих ґрунтах: всі тонкощі та секрети
Як саджати кавуни насінням на відкритих ґрунтах: Unsplash/Jonathan Kemper

Правила догляду за баштанником

Якщо правильно доглядати за сіянцями, на баштані виростуть великі соковиті плоди. Догляд за кавунами, висадженими у відкритий ґрунт, складається з наступного:

  • Полив та розпушування ґрунту. Сіянці кавунів на першому етапі росту поливайте два-три рази на тиждень. Кавуни спокійно переносять літню спеку та посуху завдяки потужній кореневій системі, що йде у землю на глибину до одного метра. Проводьте поливи під корінь не більше одного разу на тиждень, на етапі дозрівання плодів полив припиніть взагалі. Після кожного поливу або дощу розпушуйте ґрунт у міжряддях. Розпушування припиняйте, коли батоги повністю закриють проміжки між рядами рослин.
  • Укриття. Застосовуйте укривні матеріали, які прискорюють ріст рослин, їх вегетацію та дозрівання плодів. Під плівкою зберігається тепло та волога, необхідні сіянцям кавуна для розвитку. Укриття, натягнуте на дуги, захищає кущі від палючих променів сонця та нападу комах-шкідників. Знімайте плівку у червні, коли батоги підуть у ріст.
  • Підживлення. Перше підживлення проводьте через сім днів після появи сходів або висаджування розсади в ґрунт. Ще два підживлення вносьте через кожні два-три тижні кореневим способом. Для першого підживлення застосовуйте аміачну селітру (двадцять грамів на десять літрів води) або настій коров’яку (один до десяти). Для наступних підживлень використовуйте комплексні мінеральні добрива та посипайте під кущі деревну золу.
  • Формування кущів. Оскільки плоди у кавунів формуються на головному стеблі, залишайте не більше шести зав’язей. Інші просто видаляйте способом общипування. Довгі батоги прив’язуйте до спеціальних стійок або присипайте землею для зміцнення.
  • Захист від шкідників. Кавуни страждають від попелиці, дротяника, совок та росткової мухи, а також схильні до таких хвороб, як борошниста роса, антракноз, пероноспороз. Найбільш небезпечним захворюванням для кавунів, на думку, вважають грибкове захворювання фузаріоз (гниль та в’янення рослин). Для профілактики обробляйте посадки настоєм часнику (триста грамів на десять літрів води) та обпилюйте золою. Якщо проблема не зникає, застосовуйте фунгіцидні та інсектицидні препарати.
 Формування кущів: Unsplash/Jason Mitrione
Формування кущів: Unsplash/Jason Mitrione

Кавуни, вирощені з насіння на грядці, більш стійкі до перепадів температури та вологості, хоча плоди дозрівають трохи пізніше, ніж у розсадної культури.

Вибирайте відповідний спосіб, прислухайтеся до порад фахівців та забезпечте культурі правильний догляд. Тоді зовсім скоро будете насолоджуватися великими, соковитими та дуже солодкими кавунами.