
Весняна посадка цибулі-сівка – запорука тривалого зберігання врожаю. Щоб отримати добрий результат, важливо знати, як правильно посадити цибулю та як за нею доглядати. Дотримуйтесь порад досвідчених агрономів, щоб ваш цибульник радував вас щедрим врожаєм.
Специфіка весняної посадки цибулі-сівка
Цибуля-сівок – це маленькі цибулинки, вирощені з насіння цибулі. Ці однорічні цибулинки ідеально підходять для вирощування великих головок цибулі наступного року. Фермери вирощують цибулю-сівок самостійно або купують її в спеціалізованих магазинах, звертаючи увагу на сортові відмінності. Цибулю висаджують у відкритий ґрунт як восени, так і навесні.
Коли садити цибулю-сівок навесні
Час посадки цибулі-сівка навесні залежить від клімату вашого регіону та тривалості світлового дня. У різних областях є свій оптимальний час для висадки цибулі у відкритий ґрунт.
- У помірному кліматі садять цибулю, коли ґрунт прогріється до 10-12 градусів і минуть останні заморозки. Зазвичай це відбувається в другій половині квітня і триває до середини травня.
- У південних областях висаджувати цибулю починають в кінці березня і закінчують в середині квітня, поки в ґрунті ще достатньо вологи.
- В регіонах з холодним кліматом, де весна затяжна, цибулю-сівок висаджують з кінця травня до середини червня.
Визначити оптимальний час посадки цибулі-сівка досить просто, якщо знати період дозрівання конкретного сорту.
- Ранні сорти дозрівають за 3-3,5 місяці.
- Середньостиглі сорти – за 4-4,5 місяці.
- Пізні сорти – до 5 місяців.
Не варто надто затягувати з посадкою цибулі, але й садити її в холодну землю теж не рекомендується. Вона може швидко піти в стрілку, і великої головки не вийде. Тому важливо вибирати районовані сорти і висаджувати їх з урахуванням погодних умов.

Підготовка цибулі-сівка до посадки
Відбирайте якісний посадковий матеріал, враховуючи сортові характеристики та зовнішній вигляд. Цибулинки, придатні для посадки, повинні мати певні ознаки.
- Вони повинні бути невеликого розміру.
- Мати однакову форму.
- Бути міцними та пружними.
- З блискучим лушпинням, що щільно прилягає.
- Без паростків та ознак гнилі.
Якісна цибуля-сівок дзвенить при струшуванні, має природний для сорту колір та форму, не пахне пилом та іншими сторонніми запахами.
Розсортуйте цибулини за розміром, видаліть гнилі, підмерзлі та пошкоджені екземпляри. Для весняної посадки підходить сівок діаметром 1,5–2,5 см. Обов’язково продезінфікуйте відібраний матеріал перед посадкою. Для цього можна скористатися одним з декількох методів обробки.
- Замочіть цибулини на 20-25 хвилин у розчині марганцівки (1 г на літр води) або мідного купоросу (3 г на 1 л води). Підсушіть цибулю після замочування.
- Прогрійте цибулю в гарячій воді при температурі 45-50 °С. Тримайте цибулини у воді 8-15 хвилин, в залежності від розміру.
- Залийте цибулини сольовим розчином (1 ст. л. солі на 1 л теплої води) на 3 години, потім просушіть. Після дезінфекції можна загартувати посівний матеріал, поміщаючи його по черзі на 12 хвилин в теплу (20-25 °С), а потім в крижану воду (близько 0 °С).
Для стимулювання росту цибулі-сівка в ґрунті, замочуйте її в стимуляторах росту. Для отримання пишного зеленого пера кінчики цибулинок перед посадкою обрізають на 2-3 мм. Пророслі цибулини висаджуйте окремо на зелень, оскільки великі цибулини з них вже не виростуть.
Зберігайте посадковий матеріал взимку в теплому місці (17-18 °С), захищеному від світла. Якщо цибулю купили в магазині, потримайте її біля батареї або іншого джерела тепла протягом двох тижнів, а потім зберігайте до посадки при температурі не вище 18 °С. Уникайте різких перепадів температури, щоб цибулини не проросли завчасно.

Правильна посадка та догляд за цибулею-сівком навесні
Весняна посадка цибулі-сівка не займе багато часу, якщо грядка підготовлена з осені, а посадковий матеріал пройшов попередню обробку.
Підготовка грядки
Найкраще цибуля росте на суглинковому ґрунті з нейтральною кислотністю. Найкращі попередники для цієї культури – бобові, пасльонові, зеленні культури, капуста, огірки. Після них у ґрунті залишається достатньо поживних речовин для росту цибулин.
Чудово цибуля росте поруч з морквою. Аромат морквяного листя відлякує цибулеву муху, а цибуля своїми фітонцидами захищає коренеплоди від різних шкідників і хвороб. Не садіть цибулю постійно на одному й тому ж місці або після часнику, де накопичуються хвороби та шкідники.
Цибуля любить пухкий і поживний ґрунт. Вибирайте добре освітлене місце з низьким рівнем ґрунтових вод. Восени внесіть в ґрунт перегній або компост (5 кг на 1 м²), фосфорно-калійні добрива згідно інструкції, перекопайте ділянку на глибину 40 см.
Високі теплі грядки – чудовий варіант для вирощування цибулі. Їх легко зробити на будь-якій ділянці, обгородивши територію дошками або підручними матеріалами. Земля на таких грядках не розповзається після дощу, добре утримує вологу і швидко прогрівається сонцем.

Покрокова інструкція з висадки цибулі-сівка навесні
Щоб отримати якісні головки цибулі, дотримуйтесь таких правил посадки цибулі-сівка навесні.
- Додайте в ґрунт сечовину (5 г на 1 м²), вирівняйте поверхню граблями.
- Зробіть розмітку на грядці. Наріжте рівні борозенки на відстані 20-25 см одна від одної. Заглиблюйтесь в землю на 5-8 см, враховуючи розміри цибулинок.
- Розкладіть сівок по дну борозенок на відстані 6-7 см. Злегка втисніть цибулини в землю так, щоб хвостики стирчали вгору.
- Присипте зверху вологим ґрунтом на 4 см, злегка ущільніть землю.
Поливати грядку після посадки не варто, оскільки на поверхні швидко утвориться кірка. Краще розстеліть невеликий шар мульчі (соломи, сухої тирси, торфу), щоб захистити землю від втрати вологи і проростання бур’янів.
Догляд за цибулею-сівком у відкритому ґрунті
Цибуля-сівок, висаджена в оптимальні строки, дає дружні сходи через 7-10 днів. Якщо посадковий матеріал попередньо не замочували, він проростає протягом 3 тижнів. Щоб з маленьких цибулинок сформувалися великі головки, дотримуйтесь агротехнічних правил догляду за посадками.
- Поливайте посадки відразу після появи перших паростків 2-3 рази на тиждень, якщо стоїть суха погода. Цибуля – вологолюбна культура, тому важливо, щоб ґрунт не пересихав, але й не допускайте застою вологи. Припиняйте поливи в сезон дощів, за місяць до збору врожаю, щоб цибулини накопичили вітаміни і повністю дозріли.
- Проводьте розпушування ґрунту в міжряддях після поливу або дощу, не заглиблюючись в землю.
- Видаляйте бур’яни між цибулевими посадками.
- Підживлюйте цибулю в перший місяць вегетації настоєм коров’яку або пташиного посліду. Для поливу грядок використовуйте розчин коров’яку у співвідношенні 1:10, розчин пташиного посліду 1:20 (використовуйте переброджений розчин).
- Проріджуйте сходи, якщо поруч випадково опинилися дві цибулини, щоб вони не заважали росту і розвитку одна одній.

Цибуля-сівок, висаджена навесні, дозріває через 12-18 тижнів після появи сходів. Готовність цибулин до збирання визначають по пожовтілому листю і засохлим стеблам. Їх викопують з землі і підсушують в затіненому місці протягом 10 днів. Потім видаляють стебла з листям і відправляють на зберігання.
Вирощувати цибулю-сівок не складно. Якщо вибрати районовані сорти, провести передпосівну обробку цибулинок і забезпечити правильний догляд за грядками, щедрий урожай вам гарантовано навіть при несприятливих погодних умовах.