Як садити кукурудзу: терміни, особливості вирощування

Как сажать кукурузу: сроки, особенности выращивания
Як садити кукурудзу: Unsplash/Steven Weeks

Порадувати родину вареною кукурудзою влітку, заготовити качани на зиму — це завдання, які ставлять перед собою багато господинь. Аби отримати якісний урожай культури, необхідно визначити терміни та обрати ефективний спосіб посадки. Поради науковців НДІ кукурудзи та досвідчених городників допоможуть правильно посадити й виростити кукурудзу на дачі.

Особливості посадки кукурудзи

У приватних господарствах садять переважно цукрову кукурудзу. Культура невибаглива до місця посадки та умов вирощування, але городникам варто звернути увагу на правила посадки та догляду за рослиною.

Коли садити кукурудзу?

Кукурудза — теплолюбна рослина, тому кидати зерна в холодну землю не варто. За ранньої посадки зерна вкриються пліснявою та втратять схожість або будуть пошкоджені дротяником. Враховуючи особливості клімату, посіви проводять у такі терміни:

  • у регіонах, де навесні земля прогрівається швидко, кукурудзу сіють у відкритий ґрунт у квітні. Автори книги «1000 відповідей на найважливіші питання про сад та город» стверджують, що сходи витримують пізні заморозки до -3 °С, а дорослі рослини негативних температур не витримують;
  • в районах із холодною затяжною весною до посіву приступають у травні-червні.

Аби прискорити вегетацію та встигнути зібрати урожай у холодному регіоні, дачники висаджують зерна кукурудзи на розсаду за тридцять днів до передбачуваної висадки у ґрунт. У північних широтах розсаду висаджують у травні, щоб до середини червня перемістити сіянці з горщиків у відкриту грядку.

Как сажать кукурузу: сроки, особенности выращивания
Насіння кукурудзи для посадки: Unsplash/Pierre Bamin

Способи посадки кукурудзи

Кукурудзу вирощують посівом насіння на розсаду та у відкритий ґрунт. Кожен спосіб має свої переваги та недоліки:

  1. Розсадний спосіб. Технологія підходить для регіонів із суворим кліматом. Висаджені у родючу землю зерна кукурудзи сходять за п’ять-шість днів. До висадки в грядку сіянці будуть готові через три-чотири тижні. Перед посадкою у ґрунт розсаду загартовують тиждень і висаджують у прогріту до +14 °С землю. Сіянці розміщують на потрібній відстані, виключаючи загущення посадок. Мінуси цього — трудовитрати та час.

    Використання розсади дозволяє отримати урожай на кілька тижнів раніше, ніж прямий посів у ґрунт.

  2. Посів насінням у ґрунт. Застосовують у районах з теплим кліматом. Насіння сіють без замочування, якщо земля волога та тепла. Сходи з’являться через два тижні та відразу підуть у ріст. Посіви доведеться проріджувати та накривати агроволокном у разі загрози заморозків.

    Обираючи спосіб, враховуйте кліматичні умови вашого регіону.

Як підготуватись до посадки кукурудзи

Аби виростити великий урожай цукрової кукурудзи на ділянці, керуйтеся агротехнічними правилами:

  1. Обирайте районовані сорти кукурудзи, стійкі до хвороб і посухи, як рекомендують у статті під керівництвом Володимира Сотченка співробітники Всеросійського НДІ кукурудзи.

    Районовані сорти краще пристосовані до місцевих умов.

  2. Підберіть відповідне місце на ділянці. Кукурудза віддає перевагу освітленим місцям з низьким рівнем ґрунтових вод та гарним стоком води. Показник кислотності ґрунту не повинен опускатися нижче 5 pH, інакше рослина буде чахнути.
  3. Перекопайте ґрунт на ділянці двічі — восени та навесні за тридцять днів до посадки культури.

    Перекопування забезпечує кращу аерацію ґрунту.

  4. Внесіть навесні в ґрунт нітроамофоску (30 г на 1 м²) та проведіть знезараження ґрунту спеціальними розчинами.

    Добрива допоможуть рослинам розвиватися, а знезараження вбереже від хвороб.

  5. Накрийте грядку утеплюючим матеріалом для прогрівання.
  6. Найкращими попередниками кукурудзи стануть овочеві культури, кавуни, дині, картопля та сидерати. Не садіть культуру з року в рік на одному місці.

    Чергуйте культури для збереження родючості ґрунту.

  7. Висаджуйте культуру широкорядним методом (не менше 3-4 рядів), щоб не виникло проблем з запиленням. В одиночних посадках з’явиться велика кількість порожніх качанів.

    Широкорядний метод покращує запилення, а отже, і врожайність.

Как сажать кукурузу: сроки, особенности выращивания
Широкорядний метод посадки кукурудзи: Unsplash/henry perks

Загальні правила посадки та догляду за кукурудзою

Кукурудза дає урожай навіть за несприятливих погодних умов, якщо правила вирощування дотримані.

Як висаджувати розсаду та насіння кукурудзи у відкритий ґрунт

Розсаду кукурудзи або насіння саджайте у відкриту грядку, дотримуючись лінійної або квадратно-гніздової схеми посадки в кілька рядів, як радить відома городниця Галина Кизима у «Великій книзі розумного дачника».

На якій відстані саджати кукурудзу? Між окремими рослинами витримуйте відстань 30 см, а в міжряддях — 50–70 см. Як саджати кукурудзу на дачі? При посіві насіння у відкритий ґрунт дотримуйтесь таких правил:

  1. Проведіть калібрування насіння, відберіть чисті та неушкоджені. Знезаразьте насіння, опустивши на тридцять хвилин у легкий розчин марганцівки або фітоспорину.

    Калібрування дозволить відібрати найкращі насінини.

  2. Пророщуйте насіння на вологій серветці протягом двох-трьох днів при температурі +23–28 °С.

    Пророщування прискорить появу сходів.

  3. Зробіть на грядці лунки глибиною 4–5 см у кілька рядів. Полийте лунки водою та почекайте, поки волога вбереться.

    Зволоження ґрунту забезпечує кращу схожість.

  4. Викладіть насіння в лунки по 3–4 шт., щоб після сходів видалити найслабші паростки.

    Видалення слабких паростків забезпечує кращий розвиток решти рослин.

  5. Присипте насіння землею та злегка утрамбуйте, полийте.

    Полив після посадки допоможе насінню прорости.

  6. Натягніть над посівами агроволокно для захисту сходів від перепаду температур.

    Агроволокно захистить від заморозків та птахів.

Перші сходи з’являться через пару тижнів. Зростання сіянців прискорюється у фазі утворення перших справжніх листків. Потім зростання сповільнюється, оскільки рослина спрямовує всі сили на формування та розвиток качанів.

Розсаду кукурудзи висаджуйте за такою ж схемою, коли на сіянцях формуються 4–5 листочків. В лунку кожен саджанець поміщайте перевалковим способом. Заглиблюйте кореневу шийку в землю, щоб наростити додаткове коріння з кожного вузла.

Как сажать кукурузу: сроки, особенности выращивания
Перші сходи кукурудзи: Unsplash/Roman Synkevych

Як доглядати за кукурудзою після посадки в ґрунт

Аби кукурудза пішла в ріст і сформувала великі качани, буде потрібен ретельний полив, внесення підживлень, розпушування та прополювання. У кукурудзи є вороги, тому необхідна обробка від шкідників.

Доглядайте за кукурудзяними грядками таким чином:

  • Полив. Посухостійка культура вимагає рясних поливів у період появи сходів, у момент викидання волотей та формування качанів, у період наливання зерен (через два-три тижні після цвітіння). Поливайте грядки під корінь у вечірній час, використовуючи відстояну теплу воду.

    Полив у вечірні години зменшує випаровування вологи.

  • Розпушування та прополювання. З моменту появи перших сіянців проводьте прополювання міжрядь. Проріджуйте сходи після утворення справжніх листків, залишаючи в лунці по одній рослині. Висаджену в ґрунт розсаду прополіть через тиждень після посадки, щоб коріння встигло зміцнитися в землі. Коли кукурудза підніметься до 0,5 м, підгорніть її з усіх боків для стійкості та утворення додаткового коріння.

    Регулярне розпушування покращує доступ кисню до коріння.

  • Пасинкування та запилення. Для отримання раннього врожаю цукрової кукурудзи видаліть бічні пагони (пасинки) у головного стебла. Аби забезпечити запилення рослин, потрясіть волоті кукурудзи в період цвітіння. Процедуру проводьте рано вранці в тиху погоду.

    Пасинкування збільшує урожайність.

  • Підживлення. Перше підживлення на стадії формування двох-чотирьох справжніх листків проводьте азотовмісними речовинами — настоєм коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20), аміачною селітрою або сечовиною. За один-два тижні до цвітіння внесіть під корінь монофосфат калію або деревинну золу.

    Підживлення потрібне для здорового росту рослин.

  • Захист від хвороб та шкідників. Для збереження зеленої маси та майбутнього урожаю обробляйте кукурудзу фунгіцидними та інсектицидними препаратами при перших ознаках хвороби (пліснявіння насіння, пухирчаста сажка, коренева та стеблова гниль, фузаріоз, сіра гниль) або навали шкідників (попелиця, дротяник, медляк, довгоносик, совка, кукурудзяний метелик, шведська муха).

    Вчасний захист врятує урожай.

Кукурудзу в молочній фазі варять у качанах або використовують зерна для консервації на зиму.

Как сажать кукурузу: сроки, особенности выращивания
Кукурудзу від шкідників та хвороб обробляють фунгіцидами, інсектицидами: Unsplash/charlesdeluvio

При правильному виборі способу посадки кукурудзи та ретельному догляді за рослинами навіть на невеликій ділянці можна отримати солідний урожай. Скористайтесь порадами фахівців та зберете щільні качани.